Menu
TOPZINE.cz
Nákupy a nakupování

Mobilní telefony: Jaké budou zítra?

Redakce

Redakce

2. 5. 2010

futureVzhledem k obrovskému boomu mobilních a bezdrátových technologií se nabízí otázka, co v tomto směru přinese blízká budoucnost. O trendech zítřka se dozvíte v následujícím článku.

Kam to všechno směřuje? Zdroj: nokia.com

Odpověď na otázku, kam se budou ubírat nové trendy mobilů, hledá zejména analytická společnost Gartner, která bude v rámci aktuálního summitu debatovat zejména o budoucnosti mobilních a bezdrátových technologií.

Jak to bude s bluetooth?

Z dosavadních bodů summitu je zajímavá především nová verze Bluetooth 3 s přenosovou rychlostí až 24 Mb/s. Tento bude obsahovat i mobil Samsung S8500 Wave, který má být na trh uveden během několika týdnů. V souvislosti s Bluetooth 3 se však již mluví o jeho nástupci. Čtvrtá verze se zkratkou LE (low energy) by měla obsahovat výrazné úspory energie přístroje, součástí budou patrně i další bezpečnostní a technická vylepšení.

Internet v mobilu jde dál

Dalším bodem bude určitě internet v mobilu, který samozřejmě není na poli modernějších přístrojů ničím novým. V roce 2011 se však očekává plné rozšíření internetu do mobilů obsahujících příslušný prohlížeč. Dle zjištěných údajů bude dokonce v Japonsku 60 % mobilů patřit do kategorie smartphone/komunikátor. S těmito zařízeními je komfort pro surfování ještě vyšší.

Aktualizujte si software

Pozadu nezůstanou ani specializované obchody, tzv. App Store, kde bude možné zakoupit nový software pro váš telefon. App Story budou dále vylepšovány po funkční stránce, ať už jde o snadný způsob platby za aplikace, buď pomocí virtuálních účtů, jako je PayPal, nebo navázáním mobilního účtu přímo na platební kartu. Do většiny App Storů bude třeba se zaregistrovat a zadat osobní údaje. Zmizí také problémy s vypršením platnosti certifikátu aplikací, o informovanost klientů se bude starat výrobce.

Dalším trendem bude patrně zavedení chytrého navigátoru GPS do všech mobilů, obsahujícího jak celé mapy, tak i konkrétní body vašeho zájmu (restaurace, kluby, divadla) .

gadgets.zive.cz

Zdroj: archiv

Dotykové displeje

Podle společnosti Gartner se právě dotykové ovládání mobilů stane standardem pro všechny přístroje. Odhaduje se, že v blízké budoucnosti bude až 60 % všech mobilů v severoamerickém kontinentu a Evropě dotykových. Lídrem zobrazovacích technologií se s největší pravděpodobností stane Super AMOLED displej, se kterým se už letos setkáme v několika telefonech od Samsungu.

Peníze textovkou?

V budoucnu budou podle Gartneru mobily například schopny posílat peníze prostřednictvím textových zpráv. Přes zjevné výhody (pohodlí, rychlost, poměrně malé náklady) této aplikace zatím není jisté, zda nebude docházet ke stále častějším krádežím, praním špinavých peněz atp. V souvislosti s touto technologií se uvažuje i o platbách zboží přímo pomocí mobilu. Toto bude vyžadovat velmi úzkou spolupráci mezi bankami, obchody a mobilními operátory.

Peníze snadno a po ruce Autor: Tereza Vyhnálková, Topzine.cz

Zdraví v mobilu

Do budoucna se uvažuje i o mobilním monitorování zdraví, což bude zejména dominantní na vyspělých trzích. Půjde o spojení IT a telekomunikačních technologií, které umožní sledovat zdravotní stav pacienta na dálku, což usnadní práci lékařům, sníží náklady a zlepší kvalitu života starším a dlouhodobě nemocným.

Mobilní Instant Messaging

Kouzlo spočívá v datovém tarifu a příslušné aplikaci, která vám dovolí surfovat, jak dlouho chcete. Tuto aplikaci však zatím používá jen velmi málo mobilů a postavení na trhu je vzhledem k obrovské nevoli mobilních operátorů zatím nevelké.

Vývoj mobilů záleží především na aktuálních trendech, kterým se výrobci přizpůsobují, a skutečně není jednoduché odhadnout, kam až zajde vývoj těchto technologií v budoucnu. Jeden velice aktuální trend však bude u mobilů platit v jakékoliv době – kdo má více aplikací, vyhraje.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mobilní telefony: Jaké budou zítra?