Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Mnoho povyku pro nic zahájí Letní shakespearovské slavnosti 2014

Hana Švarcová

Hana Švarcová

24. 6. 2014

Již dnes, v úterý 24. června, proběhne od 20 hodin na Pražském hradě premiéra inscenace Mnoho povyku pro nic. Tímto představením budou zahájeny Letní shakespearovské slavnosti, které se odehrají v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě. Na programu je hned 10 Shakespearových her.

FOTO: Mnoho povyku pro nic zahájí divadelní sezonu na Hradě

Lenka Zahradnická a Petra Horváthová si s chlapy zalaškují v inscenaci Mnoho povyku pro nic. Zdroj: Milan Kronbauer, LSS

Premiérou slavné Shakespearovy komedie Mnoho povyku pro nic, kterou režíroval Jiří Menzel, budou zahájeny Letní shakespearovské slavnosti 2014. Kromě této hry budou mít diváci možnost spatřit dalších devět Shakespearových her. Jsou jimi Jak se vám líbí, Sen noci svatojánské, Dvaja páni z Verony, Richard III., Zkrocení zlé ženy, Veselé paničky windsorské, Marné lásky snaha, Večer trojkrálový a Hamlet.

Poslední jmenovaná hra bude uvedena ke 450. výročí Shakespearova narození v nastudování londýnského souboru divadla Globe, který s touto inscenací objíždí všechny země světa. Na Pražském hradě se soubor představí 25. a 26. června.

FOTO: Mnoho povyku pro nic zahájí divadelní sezonu na Hradě

Roli strážníka Puškvorce si střihne Petr Čtvrtníček (uprostřed).

Vůbec poprvé se na Letních shakespearovských slavnostech objeví hra Mnoho povyku pro nic. Režie se ujal Jiří Menzel, který zde též režíroval inscenaci Veselé paničky windsorské. V příběhu velké lásky, ostrých a břitkých jazyků a lidské směšnosti hrají Miloš Vávra, Václav Jílek, Lenka Zahradnická, Petra Horváthová, Radúz Mácha, Petr Čtvrtníček, Leoš Noha, Jan Révai, Jan Jankovský, Václav Liška, Daniel Rous, Pavel Nový, Jana Malá, Marie Štípková, Vladislav Beneš, Jaroslav Šmíd, Martin Kubačák a Ctirad Götz.

„Mám pro tuhle Shakespearovu komedii-nekomedii zvláštní slabost. Je rozkošně ukecaná a nepředstírá nijakou zvláštní filozofii, kromě té, že se nic nemá brát vážně. A taky nás poučuje, že na této planetě je ze všech božích tvorů člověk tvorem nejlegračnějším,“ říká o hře Mnoho povyku pro nic režisér Jiří Menzel. Dodává, že si jej pro pražskou inscenaci vybral překladatel a známý shakespearolog Martin Hilský, prý také díky úspěšné inscenaci téže hry pro Jihočeské divadlo v roce 2008.

FOTO: Inscenace Sen noci svatojánské měla premiéru na Pražském hradě

Do programu se vešel i loni poprvé uvedený Sen noci svatojánské s Vandou Hybnerovou a Davidem Prachařem.

Mnoho povyku pro nic bude také inscenací, která Letní shakespearovské slavnosti v sobotu 6. září ukončí. Mezitím se však mohou diváci těšit na 153 představení ve čtyřech městech České republiky a Slovenska (Praha, Brno, Ostrava a Bratislava). V nich se představí nejen české, ale i slovenské herecké špičky jako Stanislav Šárský, Jan Vápeník, David Prachař, Vanda Hybnerová, Czondor Kassai, Zuzana Norisová, Klára Issová, Jiří Langmajer, Tatiana Vilhelmová, Vojtěch Dyk, Simona Stašová, Bolek Polívka a další.

Program a bližší informace o vstupenkách a časech konání představení najdete na www.shakespeare.cz.

Premiéra: úterý 24. června od 20.00 na Pražském hradě

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mnoho povyku pro nic zahájí Letní shakespearovské slavnosti 2014