Menu
TOPZINE.cz
Studium VŠ

Mladí reportéři proti chudobě

Zuzana Černá

Zuzana Černá

24. 9. 2010

Evropská komise odstartovala soutěž s názvem Mladí reportéři proti chudobě. Vyzývá všechny studenty žurnalistiky v členských státech EU, aby jí zaslali příspěvek týkající se rozvojové pomoci. Na základě těchto příspěvků se pak vyberou studenti, kteří budou přinášet zpravodajství z Evropských dnů rozvojové pomoci pořádaných v prosinci v Bruselu. Celkoví vítězové budou pozváni do Afriky na exkurzi do jedné z partnerských zemí Komise.

Jedno z pěti afrických dětí se nedožije pátých narozenin, Zdroj:bbs.chinadaily.com.cn

Soutěž začala ve stejný den jako summit OSN v New Yorku – 20. září 2010. Jednalo se také o klíči k dosažení rozvojových cílů tisíciletí. Cílovým datem je rok 2015. Tzv. Deklaraci tisíciletí schválilo 189 zemí světa v roce 2000. V osmi rozvojových cílech se státy zavazují k tomu, že do roku 2015 sníží počet hladovějících ve světě o polovinu, zajistí základní vzdělání pro všechny děti a sníží jejich úmrtnost. Prozatím se podařilo snížit počet chudých v Asii, zlepšit přístup k pitné vodě nebo zlepšit léčbu malárie a prevenci proti AIDS.

„Jsem hrdý, že mohu v den zahájení zasedání o rozvojových cílech tisíciletí v New Yorku vyzvat všechny evropské studenty žurnalistiky, aby se zapojili do boje proti chudobě ve světě. Média musí hrát velmi významnou úlohu: zpravodajství má zásadní význam pro zvyšování povědomí, zmobilizování veřejnosti a zařazení rozvojové pomoci do politického programu. Slibuji si mnohé od tvořivých a aktivních mladých reportérů a přeji jim mnoho štěstí v soutěži,“ řekl evropský komisař pro rozvoj Andris Piebalgs.

Soutěž Mladí reportéři proti chudobě, organizovaná ve spolupráci s Evropským novinářským centrem (European Journalism Centre), je iniciativa zaměřená na studenty žurnalistiky v členských státech EU a má za cíl zvýšit jejich zájem o otázky rozvojové pomoci. Až do 29. října 2010 mohou studenti žurnalistiky zasílat články nebo rozhlasové příspěvky o EU a rozvojové pomoci. Na základě svého příspěvků a přihlášky se 33 vybraných soutěžících účastní workshopu během prosincových Evropských dnů rozvojové pomoci v Bruselu

Kdo vyhraje, dostane velkou novinářskou příležitost

Studenti žurnalistiky budou živě přinášet zpravodajství ze Dnů rozvojové pomoci na internetových stránkách http://www.youngreporters.net/, které budou k tomu účelu zřízeny, popřípadě budou zajišťovat také zpravodajský servis pro celostátní a místní média ve svých zemích. Po posouzení kvality a originality vytvořených mediálních příspěvků budou moci účastníci vyhrát cenu v kategoriích nejlepší písemná reportáž, nejlepší rozhlasová reportáž a nejoriginálnější zpravodajství. Vítězné příspěvky vybere porota složená z novinářů a učitelů žurnalistiky z členských států EU. Hlavní cenou bude novinářská exkurze do jedné z delegací EU v Africe.

Začátkem července Komise rovněž zahájila již druhý ročník sesterské soutěže Hudbou proti chudobě, v níž se mladí hudebníci v členských státech mohou vyjádřit k boji proti chudobě ve světě. Písně lze zasílat do 17. října – Mezinárodního dne za odstranění chudoby.

20. září: vyhlášení soutěže

29. října: termín pro zaslání příspěvků a přihlášek

začátek listopadu: výběr účastníků workshopu pořádaného během Evropských dnů rozvojové pomoci

4. až 7. prosince: zpravodajský workshop v Bruselu věnovaný EDRP

14. prosince: termín pro účastníky k předložení jejich nejlepších příspěvků

polovina ledna 2011: vyhlášení celkových vítězů

Další informace o soutěži Mladí reportéři proti chudobě se dočtete zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mladí reportéři proti chudobě