Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Mladí lidé dnes více experimentují s análním a orálním sexem. Je jich 3x víc než před 20 lety

Redakce

Redakce

25. 11. 2017

V časopise Journal of Adolescent Health zveřejnili britští vědci výsledky své dlouhodobé studie týkající se průzkumu sexuálních praktik u mladých lidí. Studie ukázala, že největší změnou v sexuálním chování za posledních 20 let je zvyšující se zájem o anální sex.

Pozitivní přístup k análnímu sexu mají hlavně teenageři

Ve studii vědci zaregistrovali, že mezi adolescenty ve věku 16-24 dramaticky vzrostl podíl těch, kteří mají zkušenost s vaginálním, orálním i análním sexem. Sběr dat proběhl ve třech vlnách mezi roky 1990 a 2012, a to na vzorku 45 000 dospívajících. Mezi roky 1990-1991 svoji zkušenost přiznal pouze jeden člověk z deseti. O 10 let později, mezi roky 2010 a 2012, se poměr zvýšil na 1 ze 4 mužů a 1 z 5 žen.

Vědci konstatují, že zájem o orální a anální sex nabývá na popularitě hlavně mezi teenagery. Ze všech zkoumaných věkových skupin to byla právě skupina lidí mezi 16 a 18 lety, kde byl vidět největší nárůst v pozitivním přístupu k orálnímu a análnímu sexu.

Průměrný věk začátku sexuálně aktivního života se přitom za posledních 20 let prakticky nezměnil. Medián stále zůstává na 16 letech.

Stejný trend potvrzuje i studie provedená americkými vědci. Lze tedy usuzovat, že se jedná o celosvětový trend a ani u nás nebude situace jiná. Vědci míní, že výsledek studie není až tak překvapivý a koreluje se všeobecně vzrůstajícím povědomím dospívajících o nejrůznějších sexuálních praktikách.

Prestižní harvardská univerzita vyučuje kurz análního sexu

Důležitá je bezpečnost

„Široká akceptace nejrůznějších sexuálních praktik, kterou ve studii vidíme, je v souladu s rozšiřující se znalostí nejrůznějších aspektů sexuálního života především díky rychle rostoucímu vlivu sociálních sítí a snadnému sdílení zážitků,“ shrnuje vedoucí studie Kaye Wellings, Ph.D., uznávaná profesorka sexuálního a reprodukčního zdraví na London School of Hygiene and Tropical Medicine.

Výsledky studie ukazují, že anální sex není mezi mladými jen okrajovou praktikou a bylo by zbytečné jej tabuizovat. Je proto důležité zaměřit se spíše na osvětu v této oblasti, aby si teenageři při zkoušení nových praktik neublížili a chovali se odpovědně, byť vůči tomuto typu osvěty mohou mít jejich rodiče značné předsudky.

Studie je přístupná na webu Journal of Adolescent Health

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Mladí lidé dnes více experimentují s análním a orálním sexem. Je jich 3x víc než před 20 lety