Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Mladé matky ve školních lavicích si rodičovství užívají

Irena Siudová

Irena Siudová

12. 7. 2011

Holka na ulici před sebou tlačí kočárek. Je jí asi devatenáct, ale na první pohled je jasné, že není na procházce se svým sourozencem. Řeknete si, že je to chudák holka, takhle brzy si zničit život. Co když je to ale ve skutečnosti úplně jinak?

Dneska se příliš nesetkáte s dívkami, kterým je pod dvacet a mají potomka. A když už ano, většinou si pomyslíte, že k těhotenství došlo nechtěně a zaslouží si politování. Přitom ale existuje plno dívek v tomto věku, které by si miminko přály. To jen dnešní společnost jim nepřeje. Vždyť naše maminky a babičky patřily ke generacím, které, pokud dítě do dvaceti neměly, byly přinejmenším divné.

Ale protože se doba mění, a to ve všech směrech, změnilo se i tohle. Je zvykem dostudovat, cestovat, užít si co nejvíce večírků a zábavy, poznat spoustu partnerů a až potom se usadit a založit rodinu. Příznivci tohoto trendu mají nastavené své hodnoty jinak než ony rodinné typy zmíněné výše. A je na tom snad něco špatného?

Jeden umí to a druhý ono

Známý slogan se dá parafrázovat tak, že jeden chce to a druhý ono. Někdo zkrátka nemůže studovat vysokou školu, nebo po ní ani netouží, nechce procestovat celý svět, ale chce mít dítě. To ono pro ně znamená celý svět. Ačkoli náš stát situaci těmto odvážlivcům neulehčuje, někteří do toho zkrátka jdou. Dělají to v dobré vůli a dávají ze sebe vše, aby dítěti poskytli to nejlepší. Není důvod nikoho odsuzovat nebo se na něj dívat skrz prsty. Vždyť mohou dokázat, co si přejí, aniž by měli titul a diplom.

Je nutná volba?

Stejně tak se můžete setkat s dívkami, které si dítě přejí, ale zároveň chtějí studovat vysokou školu. Ze zdravotních důvodů jim lékař doporučí otěhotnět co nejdříve, protože potom by se to už nemuselo povést. Co teď? Je nutné zvolit si jedno, nebo druhé? Ne. Téměř každá vysoká škola dnes nabízí dálkové studium, které umožňuje i maminkám splnit si svůj sen o škole a skloubit mateřství se studiem. A tak můžou maminky ukončit svou mateřskou dovolenou třeba právě promocí.

Zatímco vaše štěstíčko spinká, vy se učíte na maturitu

Toto se netýká jen vysokých škol, ale také maminek, které si chtějí udělat třeba maturitu. Buďto třeba způsobem dálkového studia, nebo pokud už vám k maturitě zbývá jen krůček, ale porod už je za dveřmi, je možné domluvit si ve škole individuální plán a maturitu i přesto zvádnout.

Vysoká škola a mateřství

Ano, tenhle způsob je poněkud náročný. Stejně tak je ale náročné prokládat studium jedním večírkem za druhým. Takže to vlastně vyjde na stejno. Jistě, studující matka navíc potřebuje zázemí v podobě občasného hlídání, aby mohla jít na přednášky a na zkoušky. Ty bývají většinou o víkendu, v některých školách dokonce jen párkrát za semestr, takže se v tomto směru setkáte s opravdu maximální vstřícností. Navíc jsou v mnohým školách k dispozici také školky nebo hlídací koutky, určené právě pro tyto případy.

Proto mohu říct, že se to dá zvládnout. Ono jde totiž téměř vše, když se chce. A je skvělé, že když už nám to stát komplikuje, kde se dá, tak alespoň vysoké školy myslí na mladé matky, které chtějí studovat. Takže pokud ještě zvažujete, odhodlejte se a zkuste to. V životě ještě budete muset udělat spoustu kompromisů, ale v tomto směru už ne.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mladé matky ve školních lavicích si rodičovství užívají