Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2022

Mladá Smetanova Litomyšl oslaví čtyřicetiny. Pogratulují i Cimrmani

Redakce

Redakce

12. 9. 2013

Mladá Smetanova Litomyšl je umělecký festival pořádaný Hudební mládeží ČR a městem Litomyšl. Ve třetím zářijovém týdnu propukne již po čtyřicáté. Festival si ke svému kulatému výročí nadělil na jeviště Cimrmany, Jitku Molavcovou s Alfrédem Strejčkem a mnohé další.

FOTO: Orchestr Hudební mládeže

Orchestr Hudební mládeže zahraje v Klášterních zahradách Litomyšle.
Zdroj: Tereza Sikorová

„Mladou Smetanovu Litomyšl poprvé uspořádali svazáci jako akci, kde chtěli demonstrovat vztah mladých lidí k vážné hudbě. Nicméně hned v dalších ročnících byla k organizaci MSL přizvána Hudební mládež, která disponovala lidmi, kteří měli klasickou hudbu rádi a rozuměli jí. A tak už to zůstalo další desítky let,“ řekl pro TOPZINE.cz Pavel Smrkovský, předseda Hudební mládeže.

Festival se však dávno nezabývá pouze klasickou hudbou.

„Před deseti lety se s novým týmem organizátorů z řad Hudební mládeže objevil prostor pro rozšíření programové nabídky na další druhy umění. Dnes je už běžně ve třech dnech festivalu k vidění několik divadelních představení, různé taneční produkce, hudba všech žánrů a často i výtvarné performance nebo filmové projekce artových snímků. Určujícím kritériem je kvalita, dramaturgický záměr a zájem náročného mladého publika. A to je i cílem festivalu, nabídnout mladým lidem smysluplné prožití festivalu ve společnosti inspirativních lidí stejného věku a kvalitního umění,“ doplnil Pavel Smrkovský.

Slavnostní zahájení proběhne v pátek 20. září, a to představením Hospoda Na mýtince z repertoáru Divadla Járy Cimrmana.
Po tomto vystoupení se diváci v lampiónovém průvodu přesunou na Smetanovo náměstí, kde mladí interpreti svým hudebním vystoupením vzdají hold Bedřichu Smetanovi.
Následovat bude koncert plzeňského mužského vokálního kvintetu Hlasoplet.

V sobotu proběhne v Klášterních zahradách města Litomyšle Zahradní slavnost, kde vystoupí sbor a orchestr Hudební mládeže. Představí zde svůj repertoár, na kterém pracovali během letního tábora HM v Poděbradech. Chybět nebude ani baletní a orientální taneční číslo.

FOTO: Šípková Růženka v Litomyšli

Baletní vystoupení Šípková Růženka v pěti minutách na hudbu Petra Iljiče Čajkovského vzniklo na letním táboře Hudební mládeže v Poděbradech.

Dalším bodem programu je koncert klavíristy Mirona Šmidáka a jeho hostů, jakým je například operní zpěvačka Irena Pohl Houkalová a další.

Na večer je pro účastníky festivalu připraven Jiřinkový ples, který nese podtitul „Ples v opeře“. Pro návštěvníky to znamená, že se převlečou za svou oblíbenou postavu z opery či operety nebo se obléknou pro velkou plesovou událost.

FOTO: Jiřinkový ples

Téma loňského plesu „Hvězdná setkání“ ukázalo, že jeho účastníci oplývali kreativitou. S jakými kostýmními nápady přijdou letos?
Zdroj: Hudební mládež

Na nedělní dopoledne festival nabízí pořad Jitky Molavcové a Alfréda Strejčka Láska v proměnách času. Verše, úvahy a písně o vztazích mezi muži a ženami doprovodí tito přední čeští umělci hraním na kopie dobových nástrojů.

Hudební mládež tak završí čtvrté desetiletí svého festivalu umění pro mladé publikum.

Mladá Smetanova Litomyšl 2013, 19. – 22. září

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mladá Smetanova Litomyšl oslaví čtyřicetiny. Pogratulují i Cimrmani