Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Mistrovská díla nejsou jen na plátně. Podívejte se, jak vypadají na labutím peří

Kamila Nováková

Kamila Nováková

10. 1. 2012

FOTO: Ian Davey - Obraz na labutím peříMožná už vás omrzela rozměrná umělecká díla. Návštěvy galerií, prohlížení olejů, grafik a kreseb vám již připadá fádní. A co byste řekli malbám na ptačím peří? Hloupost? Přesvědčte se o opaku.

FOTO: Ian Davey - Obraz na labutím peří

Místo papíru či plátna můžete při malbě sáhnout i po peří Zdroj: buzzaurus.com

Britský umělec Ian Davey si pro svou tvorbu zvolil poněkud netradiční plátno, labutí peří. K myšlence ho přivedla díla Maorů, která viděl při dovolené na Novém Zélandu. Vzpomněl si tehdy na bílé chmýří, jež je v době, kdy ptáci pelichají, po celé jeho farmě roztroušené a nápad s estetickým využitím biologického odpadu byl na světě.

Ian Davey začal malovat před šesti lety. Žije v Národním parku Snowdonia ve Walesu. Jeho díla se nyní prodávají za tisíce dolarů, vidět je můžete na jeho oficiálních stránkách.

Labutí brky se nejevily jako špatný materiál. Díky jejich světlosti zaniká potřeba podkladové barvy. Davey sbírá pouze pírka spadlá, ta pečlivě umyje a srovná pinzetou. Poté, co uschnou, jsou natřena ochrannou vrstvou.

FOTO: Ian Davey - Obrazy na labutím peří

Inspirací je Daveymu okolní příroda.

Tak jako při vytváření klasických veleděl i zde stojí na počátku skica. Po důkladném promyšlení může práce na plátnu, které má rozměry asi třicet krát osm centimetrů, začít. Malíř používá speciální akrylové barvy, které podklad nepoškozují. Na detaily vezme Davey do ruky štětec o velikosti 000.

Divočina jako múza

Obrazy prostupuje motiv přírody, ze které umělec čerpá inspiraci. Její proměny, jak v jednotlivých ročních období, tak v denním čase, stály za zrodem mnoha děl.

Přesvědčivost čišící z drobných maleb bere dech. Jako by ptáci mohli každou chvilku zazpívat, řeka šuměla a motýli měli co nevidět uletět. Pohled na tyto skvosty uklidňuje stejným způsobem, jako procházka skutečnou divočinou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mistrovská díla nejsou jen na plátně. Podívejte se, jak vypadají na labutím peří