Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Šifra ve filmech: Jak se dá zašifrovat Da Vinci?

Da Vinci CodeLeonardo Da Vinci: italský malíř, sochař, architekt, přírodovědec, hudebník, spisovatel, vynálezce a konstruktér. Šifrování, cizím slovem kryptografie, zabývající se utajováním zpráv prostřednictvím přenesení do podoby, která je čitelná jen se speciální znalostí. A co že to mají tyto dvě odvětví společného? Věřte, že hodně.

Fotomontáž Zdroj: Veronika Jílková, Topzine.cz

Fotomontáž Zdroj: Veronika Jílková, Topzine.cz

Četli jste román Dana Browna Šifra mistra Leonarda (originální název Da Vinci Code)? Ne? A viděli jste stejnojmenný film? Ne? Potom vám tato slova doufám doporučí, abyste jedno z toho udělali, protože i když jsem slyšela názor, že obě varianty jsou velmi nudné a nezajímavé, pro fanoušky tohoto tématu je to opravdová lahůdka.

Za prvé: Knihu jsem si přečetla až po tom, co jsem viděla dvakrát film. Ptáte se proč dvakrát koukat na tak dlouhý film, kde Tom Hanks ztvárnil roli toho nejchytřejšího profesora Harvardské univerzity? Lehce vám dokážu odpovědět: námět, se kterým Dan Brown přišel, je ohromující.

Za druhé: Film a kniha vám osvětlí dávné historické poznatky, o kterých jste třeba jen letmo slyšeli nebo o nich dočista nevěděli. Ovšem jedná se jen o fikce a smyšlenky, ale některé věci jsou pravdivé. V celém díle se prakticky jedná o jedno: putování za Svatým grálem neboli kalichem Ježíše Krista, který z něj vypil krev. V knize se ovšem dozvíme to, že grálem byla samotná Máří Magdaléna, údajně milenka Ježíše. V různé literatuře se o Máří dozvíme, že to byla prostitutka. Podle Dana Browna ale ne. Byla to pouze žena, která stála po boku Ježíše, sepsala evangelium a po jeho smrti dál řídila církev.

Ale jak to bylo všechno doopravdy? Vyšlo již spoustu teorií a všechno to zapříčinil jeden fiktivní román. Spousta autorů se chce dopátrat pravdy. Ale jaká je pravda? Co je pravda na tom, že Máří Magdaléna byla s Ježíšem těhotná a proto ona byla Svatý grál, protože kalichem se myslelo její ženské lůno a krev byla vlastně v něm: ono dítě. Co je pravdy na tom, že Leonardo Da Vinci namaloval svůj slavný obraz Večeře Páně (neboli Poslední večeře) ne se třinácti muži, ale s dvanácti a jednou ženou, přesněji Máří? Je opravdu pravda, že je nakreslil zrcadlově, jako Jin a Jang, které odjakživa představují protiklady, neboli muže a ženy? I když bychom přečetli všechny knihy na světě o tomto fenoménu, jejich hodnověrnost je pochybná. Vlastně: Kdo tu pravdu zná? Kdo? Já po přečtení knížky, ani po několikanásobném shlédnutí filmu, taky ne. Bohužel. Kdyby to tak šlo, vrátit se do té doby a všechno o tom zjistit. Než se to někomu podaří, budou nám muset postačit jen smyšlenky a fikce.

A nakonec za třetí: I když si někteří vědci a historici v knížkách i filmech najdou spustu chyb (a že jich je teda doopravdy mnoho), celkově si myslím, že šifra + Da Vinci posunuli svět k něčemu dalšímu a s celou touto planetkou pořádně zacloumali. Ať žijí fikce!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Šifra ve filmech: Jak se dá zašifrovat Da Vinci?