Co dělat s autíčkem na dálkové ovládání, které dostanete k Vánocům a přestane vás bavit prohánět ho po domě? Umělec Ian Cook s ním naložil po svém – začal s autíčkem malovat. Založil tak zcela novou malířskou techniku.
Ian, kterému se příležitostně přezdívá Pic-car-so, inklinoval podle svých slov k umění už odmala. „Vždycky jsem chtěl být malířem, uvědomoval jsem si však, že k tomu, abych opravdu uspěl, potřebuji něco, co tu ještě nebylo a vyrazí lidem dech.“

Ian Cook s jeho vášněmi - auta a malování. Zdroj: flickr.com/photos/popbangcolour
Ta příležitost přišla jednou o Vánocích, když mu jeho přítelkyně nadělila ovládací autíčko s tím, aby je „proboha nepokreslil“. „Cokoliv, co mělo kola, bylo vždycky mým velkým koníčkem,“ tvrdí Ian. „Napadlo mě, že by nemuselo být od věci namalovat něco s autíčky místo s obyčejnými štětci. Tak jsem se to rozhodl zkusit.“
Svou malířskou technikou nazvanou Pop Bang Colour brzy vzbudil pozornost jak médií, tak britské společnosti.

I toto se dá vytvořit s hračkami místo štětců.
Ian většinou maluje plátna inspirovaná jeho vášní pro auta a závody a je autorem mnoha replik ikonických vozů. Sem tam portrétuje závodníky jako Lewis Hamilton. A nebojí se ani zcela odlišných námětů – nedávno zpodobnil také portrét britské královny z poštovní známky k jejímu diamantovému jubileu.

V Ianových dílech nenarazíte pouze na auta.
Mimo autíčka na baterky, jak je známe, používá pro práci s detaily také zvlášť jejich malinké pneumatiky. A pokud si to žádá velký formát, odloží na chvíli dálkové ovládání a usedne za volant skutečných aut, motokár či dokonce kamionů.
I z vánočního dárku, na který by se jinak prášilo, lze tedy udělat užitečného pomocníka při vytváření současného umění.