Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Miramax: Konec jedné legendy

Redakce

Redakce

11. 2. 2010

miramaxČtvrtek 28. ledna se stal pro mnohé filmové fanoušky dnem smutku. Studio Miramax, pod jehož záštitou vznikly takové skvosty jako Pulp fiction, Transpotting, Kill Bill nebo třeba Anglický pacient, definitivně ukončilo svou činnost.

Logo Miramaxu Zdroj: disneydreaming.com

Logo Miramaxu Zdroj: disneydreaming.com

Studio bylo založeno roku 1979 bratry Bobem a Harveyem Weinsteinovými a bylo nejvýznamnější filmovou distribuční a produkční společností až do roku 1993, kdy ho pod svá křídla vzala společnost Disney.  Mluvčí společnosti se k důvodům uzavření studia zatím nevyjádřili, o práci přišlo asi osmdesát lidí. Uplatnění mají údajně najít právě u Disneyho.

Oba bratři včera poděkovali svým zaměstnancům za dobře odvedenou práci, ačkoliv už v Miramaxu od roku 2005 nepracují. Založili si společnost The Weinstein Company, pro kterou chtěli odkoupit název Miramax. Cena je však příliš vysoká, asi 1,5 miliardy dolarů.

V současné době je v produkci Miramaxu šest snímků, např. Last Night, The Debt The Tempest. U všech je odloženo vydání a nebo byly odloženy úplně.

Pulp fiction: legendární tanec Zdroj: Utahfm.org

Pulp fiction: legendární tanec Zdroj: Utahfm.org

Ačkoli si to mnozí neuvědomují, po Miramaxu skutečně zůstane na filmovém plátně prázdné místo. Studio bazírovalo spíše na kvalitě než na komerční úspěšnosti a výdělečnosti, na což ostatně také doplatilo. Na druhou stranu se stalo jakýmsi patriotem snímků, které si vydobyly přívlastek kultovní.

Právě proto, že nesázeli na vysoké zisky, potáceli se několik let v krizi a nakonec jim nezbylo nic jiného, než se svěřit pod ochranu filmového giganta Disneyho. Tomu ale bohužel došla trpělivost a rozhodl se, že Miramax už nadále dotovat nebude.

Ze studia pochází mnoho filmů, které se navždy zapsaly do filmové historie. Za všechny můžeme jmenovat: Pravidla moštárny, Pulp Fiction, Transpotting, Deník Bridget Jones, Návrat do Cold Mountain, Anglický pacient, Zamilovaný Shakespeare, Chicago, Gangy New Yorku a slavná série Kill Bill.

Muzikál Chicago, Zdroj: images.starpulse.com

Muzikál Chicago Zdroj: images.starpulse.com

„Cítím se teď velmi nostalgicky,“ uvedl k tomu pro list Guardian Harvey Weinstein. „Vím, že filmy, které vznikly pod mojí a bratrovou záštitou  budou žít dál … Miramax má geniální lidi pracující v rámci organizace a vím, že budou pokračovat  v tomto odvětví a dokážou velké věci.“

V to můžeme jedině doufat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Miramax: Konec jedné legendy