Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Miral – příběh dívky, která bojovala za svobodu svého lidu

Redakce

Redakce

18. 4. 2011

FOTO: Muslimská dívkaNa pulty českých knihkupectví se dostal nový román autorky July Jebrealové, který v zahraničí získal již několik literárních cen. A o čem že tento román, podle nějž byl natočen stejnojmenný film, vlastně je?

FOTO: Muslimská dívka

Ilustrační foto, Zdroj: sxc.hu

Kniha Miral je rozdělena do tří velkých částí. Všechny tři příběhy jsou vzájemně propojené a v určitých chvílích se i překrývají. Hlavní hrdinové o sobě zprvu vůbec neví, později se však většina z nich setkává a často z toho vyplynou velmi pevné přátelské vztahy.

První příběh se zabývá osudem ženy jménem Hind Husajní. Ta jako mladá dívka nalezla na ulici několik desítek vyděšených dětí a byla postavena před své životní rozhodnutí – zachránit děti, nebo je ponechat jejich osudu? Tehdy se Hind rozhodla pro první možnost. Dokázala vybudovat školu Dár-at-Tifl téměř z ničeho a postupně ji dokonce rozšířit. Škola se stala útočištěm velkého množství opuštěných dětí.

Miral a její matka

Druhá část sleduje život dívky Nadji. Nadja byla v dětství zneužívána svým otčímem, ale kvůli matce jeho chování tiše trpěla. Po několika letech, když Nadja dospěje, se rozhodne utéct. To se jí povede a dostane se do Jeruzaléma, kde si vydělává jako břišní tanečnice. Je velice krásná a muži obletovaná, drží se však od nich stranou, protože šrámy na duši jsou příliš hluboké.

Po určité době se Nadja rozhodne vdát za Džamála, bratra své přítelkyně Fátimy. Nadja ale těsně před svatbou Džamála podvede a následně otěhotní. Džamál ji však velice miluje a i přes tuto potupu si Nadju vezme. Narodí se jim dcera Miral a později ještě jedna, Randa. Holčičky rostly a rodina si žila v klidu a pohodě. Jednoho dne je však Nadja nalezena mrtvá na břehu moře a všichni si myslí, že se jednalo o sebevraždu. Aby Džamál ochránil dcerky, pošle je do školy Dár-at-Tifl, která patří jeho přítelkyni Hind Husajní.

FOTO: Miral

Miral, Zdroj: archív nakladatelství Jota

V poslední části knihy sledujeme příběh dospívající dívky Miral. Ta se rozhodne politicky angažovat poté, co začne vyučovat angličtinu v uprchlických táborech. Chodí na demonstrace a bojuje za svůj národ, časem se však konflikty vyostří a ona tak dostává do nebezpečí nejen sebe a svou rodinu, ale dává v sázku i dobrou pověst své školy. Všichni v okolí jí její počínání rozmlouvají – avšak bezvýsledně. Později se Miral zamiluje do Hanniho, vůdce odboje, a společně s ním se angažuje ještě daleko více. Po celou dobu se Miral zmítá mezi povinnostmi k rodině a škole a láskou k Hannimu a politice. A její rozhodování není kolikrát vůbec jednoduché.

Těžký život arabských žen

Děj knihy se odehrává v období od roku 1948 do roku 1993, kdy byla podepsána mírová dohoda z Osla a ukončila tak boje nejen v Jeruzalémě, ale po celém Izraeli. V knize se čtenář dozvídá další detaily z izraelsko-palestinského konfliktu a také může nahlédnout do života arabských žen, které to rozhodně nemají jednoduché. Některá bojuje se svou rodinou a některá se vrhá do demonstrací za svobodu svého lidu.

Samozřejmě musíme brát v úvahu, že arabské ženy to mají o dost těžší než ženy evropské. Často má hlavní slovo rodina, popřípadě muž. Rodina rozhoduje za koho se dívka vdá, manžel pak rozhoduje o většině činů v manželčině životě. Aby z tohoto kruhu arabské ženy utekly, musí být buď bohaté anebo alespoň hodně odvážné. Není mnoho žen, které by byly schopné zpřetrhat všechny rodinné vazby a navždy odejít. Přesto to některé dokáží.

Kniha však není jen o těžkém životě palestinských a izraelských žen. Jsou zde popsány hrůzy války a těžký život místních obyvatel, a to do sebemenších detailů. Vše je založeno na konfliktu mezi Izraelity a Palestinci. Každý má svou víru, oba národy sdílejí jedno území a nejsou schopni se tolerovat navzájem. Všichni požadují svá práva a úřady nejsou schopny zajistit ani bezpečí, ani dodržování pravidel. Tyto neshody pak odnášejí například děti, které nemají s boji absolutně nic společného. Mnoho z nich žije v uprchlických táborech v nelidských podmínkách. Válka jim ukradla dětství a často i milované blízké.

Kniha o ženách a pro ženy?

Celá kniha je psána v er-formě. Děj ubíhá svižně, nikde se nezadrhává ani nežene vpřed. Kniha může zaujmout jistě všechny věkové kategorie bez rozdílu pohlaví, ale osobně si myslím, že příběhy silných a odvážných žen budou imponovat především čtenářkám. To však neznamená, že by po ní nemohli sáhnout také muži. Možná by byli někteří až udiveni životy, které vedou jisté obyvatelky Palestiny nebo Izraele.

Potenciální čtenář si může položit otázku: Proč číst další příběh o ženách, které mají těžké životy, když v poslední době slýcháme tak často útrpné životní osudy? Myslím, že pokud sáhnete po této knize, určitě neprohloupíte. Příběh je bezesporu zajímavý a poutavě napsaný, navíc člověk pozná detaily z palestinsko-izraelských bojů. Někteří tak možná pochopí pohnutky lidí, kteří jsou za svůj národ či náboženství ochotni položit i svůj život. Navíc nám kniha připomene fakt, že ačkoli my žijeme v bezpečí a klidu naší republiky, jiní takovéto štěstí nemají. A na to bychom měli pamatovat především.

Ve stejnou dobu seděl Džamál v čekárně policejní stanice a každých deset minut se ptal na zprávy o své dceři. Ale nikdo o ní nic nevěděl. Miral byla v jedné budově, ve východním středisku, které se nacházelo na druhé straně silnice. Do stanice se vcházelo dlouhou chodbou, strohou, ale docela útulnou. Vzduchem se nesla židovská hudba. Možná proto, aby nejpronikavější výkřiky zatčených nemohly dolehnout až ke sluchu jejich příbuzných. Džamál čekal společně s dalšími rodiči, z nichž někteří měli pořád ještě na sobě pyžamo. Seděli na židlích a vzájemně se snažili utěšovat. Někdo prohlásil, že zadrželi nějakého významného člověka, který měl u sebe kompromitující dokumenty a snažil se dostat do Jordánska. Džamál si uvědomil, že je zbytečné, aby zůstával tam, kde je, a že musí podniknout něco víc než jen čekat.

Český název: Miral
Název originálu: Miral
Autor: Rulaová Jebrealová
Překlad: Eva Havelková
Počet stran: 296
Vazba: vázaná
Vydalo: Jota, Brno 2011
Doporučená cena: 328 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Miral – příběh dívky, která bojovala za svobodu svého lidu