Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Je ministr Dobeš chaotický úředník, nebo reformátor? Zřejmě obojí

Nikola Reindlová

Nikola Reindlová

17. 2. 2012

FOTO_Josef DobešJosef Dobeš je v úřadu ministra školství teprve rok a půl, ale jen tak na něj určitě nezapomeneme. Podsaditý psycholog některým hýbe žlučí, jiní mu fandí. Čím české školství pod jeho taktovkou zatím prošlo?

FOTO_Josef Dobeš

1. Státní maturity

Státní maturity jsou prozatím tou největší realizovanou změnou. Nutno podotknout, že Dobeš nebyl iniciátorem zavedení stejných maturitních zkoušek pro všechny, pouze dotáhl do konce projekt, na kterém pracovalo několik ministrů před ním.

Čtěte také: V této podobě by se maturita rozhodně opakovat neměla

První ročník státních maturit se nesl ve znamení obrovského byrokratického zatížení, zmatků, nejistoty studentů i učitelů. Projekt se sice rozběhl, ale tak nějak nebyl dotažen do úplného konce.

2. Povinná polévka

Povinná polévka ve školních jídelnách se naopak zavedení do praxe asi jen tak nedočká, jestli vůbec. Ministrovou vizí je, že cena oběda bude zahrnovat polévku i hlavní jídlo. Na kritické připomínky ohledně zbytečného vylévání litrů polévek, kterou děti prostě jíst nebudou, namítá, že si u okénka každý řekne, kolik naběraček chce.

3. Zvýšení platů učitelů

Zvýšení platů učitelů není jednorázovým procesem. Ministr Dobeš prosazuje zvýšení a narovnání platů učitelů již od začátku svého funkčního období.

4. Srovnávací testy

Srovnávací testy na základních školách mají prokázat, jak na tom jsou děti se znalostmi v 5. a 9. třídách. První podoba návrhu byla dokonce taková, že pokud by se to někomu v devítce nepovedlo, nemohl by na střední školu.

Čtěte také: Pilotní testování žáků 5. a 9. tříd proběhlo. Prošli byste i vy?

Tento nápad nakonec ale padl. Kritici vidí v testování další zbytečné byrokratické zatížení, které nám neřekne vlastně nic nového.

5. Kratší přestávky

Kratší přestávky jsou další myšlenkou, která se své realizace nedočká. Ministerstvo chtělo zkrátit přestávky, aby dojíždějící děti stíhali dopravní spoje. Nicméně argumenty, že děti i učitelé přestávky prostě potřebují, zkrácení zavrhly.

[youtube_660]sMIEUCsPuY8[/youtube_660]

6. Peníze podle zaplněnosti třídy

Přidělování peněz podle zaplněnosti třídy bude mít zřejmě za následek zrušení vesnických škol. Dobeš chce totiž poskytovat školám finance nejen podle počtu studentů, ale právě podle procenta zaplnění třídy. Odborníci se tohoto kroku bojí kvůli konci vesnické školy, která je nedílnou součástí života v obci. Dobeš tomu říká optimalizace.

7. Vysokoškolský zákon

Vysokoškolský zákon je posledním Dobešovým krokem, který rozvířil vášně mezi ministerstvem na jedné straně a akademickou obcí na straně druhé. Přestože jsou demonstrující studenti vděčným cílem médií, nemá spor jednoznačného hrdinu ani padoucha.

Čtěte také: Bouří se studenti proti zákonu nebo řešení problému?

Dobeš sice nebral při vytváření zákona v potaz všechny připomínky akademiků, nicméně ani samotní učitelé nebyli příliš aktivní, když měli možnost se do vytváření zákona zapojit. A pak tu jsou protestující studenti, kteří ani pořádně nevědí, proti čemu se bouří, jak vyplynulo z průzkumu magazínu Studenta.

8. Smlouvy mezi školami a rodiči

Smlouvy mezi školami a rodiči mají za cíl zlepšit chování dětí, jejichž nekázeň překračuje meze snesitelnosti. Doposud ale není zcela jasné, jak by se vyžadovalo plnění těchto smluv.

9. Nad Dobešem visí Damoklův meč

Damoklovým mečem visícím nad Dobešem je podmínka premiéra Nečase. Ministr musí totiž do dubna vyřešit kauzu kolem čerpání z evropských fondů. EU pohrozila, že českému školství zastaví dotace v hodnotě až 50 miliard korun.

10. Diplomka asistentky a kauza Bátora

Diplomka asistentky a kauza Bátora jsou už jen dokreslením Dobešovy osobnosti. Ministr školství je jeden z nejvyšších postů ve správě země a občané chtějí logicky vědět, jaký člověk  jejich ministr je. Ten náš mimo jiné napsal asistentce diplomku o sobě samém a jako poradce si několik měsíců držel člověka, který proslul svými ultrapravicovými a xenofobními výroky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Je ministr Dobeš chaotický úředník, nebo reformátor? Zřejmě obojí