Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2023

Ministr školství Dobeš: Maturitu neudělá cca 20 % studentů, ukazují pretesty

Redakce

Redakce

15. 9. 2010

FOTO: Josef DobešSoučasný ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš (VV) se krátce po nástupu do funkce pustil do organizování dlouhá léta odkládaných státních maturit. Již dříve se nechal slyšet, že státní maturita musí být jednodušší, méně byrokratická a centralistická, na čemž se shodl i s prezidentem Václavem Klausem. Nejen o tom, co čeká letošní maturitní ročníky, se čtenáři Topzine.cz diskutoval Dobeš online.

FOTO: Josef Dobeš

Státní maturity jsou o odvaze nejen studentů, ale i ministra. Napsal v online rozhovoru Josef Dobeš. Zdroj: MŠMT

„Nechce se mi akceptovat, že maturita není po 14 letech hotová. Během generálky státní maturity se bude především prověřovat logistika a celkový průběh a organizace na školách,“ napsal ministr Dobeš v diskuzi se čtenáři magazínu Topzine.cz a dodal, že podle uskutečněných pretestů neudělá maturitu zhruba každý pátý student.

ZÁZNAM CELÉHO ONLINE ROZHOVORU ČTĚTE ZDE

Generálka státní maturity za 140 milionů korun má proběhnout už v říjnu. Absolvovat ji má přes devadesát tisíc studentů z maturitních ročníků.

Diskuze se nesla i na téma školného na vysokých školách. „S panem prezidentem souhlasím v tom, že VŠ to pomůže jen okrajově. Souhlasím také s tím, že zavedení odloženého školného posílí odpovědnost studenta za jeho vlastní studium, mj. v tom, že nebude studium prodlužovat a rozmyslí si, zda si chce prodloužit mládí, nebo se dobře připravit na své povolání. Model by neměl odradit sociálně slabé studenty, lze jim pomoci např. stipendii,“ uvedl v online rozhovoru ministr.

Důchodce ve školství ministr Dobeš podporovat nebude

Josef Dobeš také stačil vyslovit nesouhlas s koaličními kolegy z ODS, kteří v úterý 14. září prohlásili, že chtějí podporovat pracující důchodce. Ministr školství si představuje školství s mladými učiteli, se zvýhodňováním důchodců nesouhlasí.

„Jdu přesně opačným směrem, od samého počátku říkám, že podporuji mladé a kvalifikované učitele. Proto jsem pro ně získal peníze a do škol budou nastupovat za 20 000 Kč,“ uvedl Dobeš, který potvrdil, že ve školství pracuje okolo 2 % učitelů nad 65 let.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ministr školství Dobeš: Maturitu neudělá cca 20 % studentů, ukazují pretesty