Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Milujete nákupy? Shopaholismus může dohnat i vás!

Klára Brázdová

Klára Brázdová

21. 4. 2011

Muži nakupování až tolik v lásce nemají, zato ženy by nákupy za nic nevyměnily. Procházku s kamarádkou do centra města za kávičkou a slevami si nenechá ujít žádná z žen. Také tak ráda nakupujete? Dávejte si pozor, ať vaše láska nepřeroste v závislost.

Nenakupujte do zbláznění, Zdroj: sxc.hu

Závislost na nakupování, jinak také shopaholismus, je poměrně nová a moderní nemoc. Člověk může být závislý na nakupování oblečení, potravin nebo jednoho druhu zboží. Většina lidí si dělá radost nakupováním ve chvíli, kdy se něco nepovede nebo naopak za odměnu. Právě to je nejčastějším důvodem k onemocnění.

Jak shopaholika poznáte?

Shopaholismus vás může dohnat až k úplnému vyhlazení kreditní karty. Člověk postižený závislostí na nakupování dokáže utratit všechny peníze, které má k dispozici, jenom aby si udělal dobře. Dokáže tak koupit naprosto nepořebné nebo nedůležité věci, které například už doma má. Shopaholik, který rád nakupuje potraviny, nakoupí i nepotřebné množství jídla, které se později doma zkazí.

Shopaholici se dělí na dva typy lidí. Někteří lidé dokáží naběhnout do nákupního střediska a neplánovaně nakoupit, co jim pod ruku padne. Pak jsou ale tací lidé, kteří si před nákupem musí vše pečlivě sepsat. V obchodě pak systematicky jedou s nákupním vozíkem a kupují zboží podle seznamu.

Nemůžete se udržet? Je na čase léčba!

Uvědomujete si, že zrovna vy nebo někdo blízký ve vašem okolí trpí závislostí na nakupování? Je potřeba s tím skoncovat! Jak přestat? Než vyhledáte odbornou pomoc, zkuste samostatnou léčbu. Pokud ale nemáte tolik silné vůle, odborník vás nemine. Shopaholismus je totiž nemoc a závislost jako každá jiná, jen se o ní tolik nemluví. Nepodceňujte ji.

Jak se závislosti na nakupování zbavit?

Pokuste se své nákupy omezit na minimum. Choďte například nakupovat jen jednou týdně a kupujte opravdu jen ty potřebné věci. Ve chvíli, kdy sáhnete po něčem, co doma už máte, nebo dané zboží nemůžete nikdy využít, pokuste se si to uvědomit a vrátit do regálu. Pokud tohle zvládnete, máte na půl vyhráno.

Zkuste si najít jiné koníčky. Namísto toho, abyste chodili do obchodů, vyražte například do přírody. Jaro propuklo v plné síle a pozvánky na akce nestíháme číst. Vyberte si nějaký festival, hrad nebo sport, který máte rádi, a užijte si to! Milujete umění? Přihlaste se na kurz malby a přiučte se něčemu novému. Uvidíte, že se budete cítit hned lépe.

Pokud neustále cítíte potřebu nakupovat, svěřte se někomu blízkému. Proberte to se svou drahou polovičkou, rodičem nebo kamarádem. Určitě je ve vaší blízkosti někdo, kdo vás pochopí a rád si s vámi o tom promluví. I probrání s druhou osobou může pomoci. Pokud ne, zajděte k psychologovi, který ví, jak s léčbou pokračovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Milujete nákupy? Shopaholismus může dohnat i vás!