Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Milovníci knih mají první sociální síť. Projekt BookFan láká stovky čtenářů

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

12. 2. 2011

Rádi byste se podělili se zbytkem světa o zážitky z četby, ale založit si literární blog vás neláká? Dvojice IT specialistů z Prahy představila koncem loňského roku sociální síť pro knihomoly – BookFan. Za první dva měsíce existence jejich projekt přilákal stovky literárních nadšenců.

FOTO: Mr. Paper a literatura

Milovníci knih mají novou sociální síť Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

BookFan je čerstvě spuštěný internetový projekt dvojice IT specialistů Michala Juháse a Josefa Nevorala. Ústřední myšlenkou projektu je sociální interakce mezi čtenáři, čímž se liší od dalších knižních databází podobného střihu. Uživatelé hodnotí a komentují přečtené knihy, sledují komentáře svých známých a vytvářejí si virtuální knihovnu, která může být užitečným zdrojem informací nejen pro ostatní čtenáře, ale i pro majitele knih samotné.

Projekt je teprve v plenkách

Za relativně krátkou dobu existence projekt přilákal stovky čtenářů z České i Slovenské republiky, do budoucna plánuje i rozšíření do dalších zemí střední a východní Evropy. Myšlenka vytvořit tuto sociální síť přitom napadla Michala Juháse teprve loni na jaře. Josef Nevoral se přidal o několik měsíců později, aby propojil server bookfan.eu s populární sociální sítí Facebook. Právě skrz facebookový účet se totiž uživatelé na BookFan přihlašují.

Přestože projekt už běží pod ostrým provozem, doplňování jednotlivých titulů probíhá postupně, a tak se může stát, že na knihu méně známého autora ještě v databázi nenarazíte. Naopak bibliografie slavných jmen světové i české literatury, z nichž zmiňme třeba Stephena Kinga, Jane Austenovou nebo Michala Viewegha, jsou už čtenářům plně k dispozici. Mnohdy databáze dokonce rozliší i jednotlivá vydání knih.

Sociální síť BookFan je teprve v plenkách, pokud však využije svůj potenciál, mohla by se stát dalším internetovým projektem, který bude mít pozitivní dopad na čtenářskou veřejnost nejen v České republice, ale i v dalších evropských zemích. Do budoucna plánují tvůrci projektu rozšířit nabídku o zábavné hry s knižní tématikou nebo možnost zapojit se do psaní společného románu. Do konce roku je také plánována expanze na polský čtenářský trh.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Milovníci knih mají první sociální síť. Projekt BookFan láká stovky čtenářů