Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Milovníci detektivek a komedií POZOR! Splašené nůžky jsou tady!

Michaela Deáková

Michaela Deáková

2. 12. 2010

FOTO: Splašené nůžky ve Studiu Z v Městském divadle Zlín 2010Po několikaměsíčním zkoušení souboru Městského divadla Zlín jsme se konečně dočkali premiéry bláznivé detektivní komedie Splašené nůžky. Pro Studio Z tuto detektivní hru z prostředí kadeřnického salonu zpracoval slovenský režisér Jakub Nvota a poprvé ji budete moci spatřit již 4. prosince 2010.

FOTO: Splašené nůžky ve Studiu Z v Městském divadle Zlín 2010

Splašené nůžky dle režie Jakuba Nvoty pro Městské divadlo Zlín Zdroj: Městské divadlo Zlín

Originální hru napsal, původně jako psychodrama, německý autor Paul Pörtner. Později si hru vyhlédli dva Američané, Bruce Jordan a Bobby Lohrmann, a přepsali ji do komediálního žánru s detektivní zápletkou. Pro své originální pojetí se původní nastudování hry uvedené v Bostonu dokonce dostalo do Guinnessovy knihy rekordů. Tato inscenace se totiž díky obrovské oblibě u diváků hraje bez přestávky již dvacet pět let. V České republice hra získala ocenění Komedie roku 2007 na Grand Festivalu smíchu.

FOTO: Zkouška hry Splašené nůžky ve Studiu Z v Městském divadle Zlín 2010

Herci během zkoušky

Vytipujte si svého podezřelého

Hra je postavena na unikátním principu interakce mezi herci a diváky. Někteří si tento druh pojetí mohou pamatovat z bývalého filmového projektu Kinoautomat Radúze Činčery ze šedesátých let. Diváci ve Splašených nůžkách mohou sami zasahovat do děje, určit podezřelé a nakonec i odhalit vraha. Hra je tak pokaždé originálním dílem, vznikajícím spontánně přímo před vaším zrakem.

Princip, který diváky nejvíce přitahuje, pracuje hodně s improvizací a interakcí s publikem. V první části se odehraje příběh se zločinem, do druhé části můžou diváci zasahovat svými dotazy a připomínkami k ději. Dokonce je na nich, který z podezřelých bude obviněn z vraždy… Herci na jevišti musí vzít do hry reakce diváků a často musí dost improvizovat a odchylovat se od psaného textu,“ vysvětlil dramaturg Miroslav Ondra.

FOTO: Zkouška hry Splašené nůžky ve Studiu Z v Městském divadle Zlín 2010

Režisér hry Jakub Nvota, na zkoušce

Zahrajte si na Sherlocka Holmese

Jak se s touto hrou popral talentovaný režisér Jakub Nvota, který má na triku už takové hry jako Sluhu dvou pánů či Srdce krásné slivovice plné!, připravené dříve také pro scénu zlínského divadla, se můžete přesvědčit již tuto sobotu  4. prosince, kdy má hra slavnostní premiéru.

Splašené nůžky

Městské divadlo Zlín

Režie: Jakub Nvota

Hrají: Michaela Doleželová, Pavel Vacek, Gustav Řezníček, Jan Leflík, Zdeněk Julina, Helena Čermáková

Premiéra: 4. 12. 2010

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Milovníci detektivek a komedií POZOR! Splašené nůžky jsou tady!