Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Miloš Forman slaví osmdesátiny. Hlasujte o jeho nejlepším filmu

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

18. 2. 2012

!Anketa!Osmnáctého února roku 1932 se v Čáslavi narodil Jan Tomáš Forman. Později si změnil jméno a stal se jedním z nejlepších režisérů na světě. Miloš Forman dnes slaví osmdesáté výročí.

FOTO: Les Bien-Aimes

Miloš Forman jako herec ve filmu Milovaní, Zdroj: distributor filmu

Miloš Forman je úspěšným režisérem, scenáristou i hercem. Narodil se v Československu, ale během normalizace se přestěhoval do Spojených států, kde žije se svou třetí ženou dodnes. Během svého života obdržel Forman mnoho cen, včetně dvou Oscarů za nejlepší režii. Při příležitosti osmdesátých narozenin českého umělce přináší TOPZINE.cz přehled jeho nejlepších režijních kousků.

5. Lásky jedné plavovlásky

Teprve druhý Formanův celovečerní film vypráví o mladé nezkušené blondýnce Andule, která se zamiluje do pianisty Mildy. Láska to však není nikterak šťastná. Film natočil režisér v roce 1965 na základě náhodného setkání s dívkou, která měla za sebou podobný příběh.

Dle vlastních slov Miloše Formana mu Lásky jedné plavovlásky otevřely dveře do světa, komedie se koneckonců objevila na filmových festivalech v New Yorku, Londýně i Cannes, a navíc získala oscarovou nominaci pro nejlepší zahraniční film.

4. Vlasy

Když přiletěl Miloš Forman do Ameriky, dostal se poměrně náhodou na předpremiéru muzikálu Vlasy. Ten mu natolik učaroval, že ihned po zhlédnutí zvažoval natočit jeho filmové zpracování. Po několika dlouhých letech se mu to nakonec povedlo a v roce 1979 tak spatřil světlo světa stejnojmenný filmový muzikál. Formanova srdeční záležitost však zůstala poměrně nedoceněna.

3. Hoří, má panenko

I pro komedii z roku 1967 čerpal režisér inspiraci ve skutečném životě. Jednoho dne si zašel spolu se scenáristou Jaroslavem Papouškem odpočinout na bál požárnického sboru a motiv je natolik zaujal, že během několika dnů začali psát scénář. Hotovo měli za jeden a půl měsíce.

Během krátké doby tak vznikl film o jednom hasičském plese, skrývající v sobě pohled na český národ a lidskou hloupost. Právě kvůli skrytým narážkám byl snímek Hoří, má panenko ve své době zakázán.

2. Amadeus

Osm Oscarů, tři neproměněné oscarové nominace, Zlatý glóbus, ocenění BAFTA a mnoho dalších – takovým skóre se může pyšnit Formanovo hudební drama z roku 1984. Jak už název napovídá, film pojednává o životě skladatele Wolfganga Amadea Mozarta.

Velké kouzlo Amadea tkví v tom, že se Miloš Forman snažil, aby byla hudba jakousi třetí hlavní postavou filmu. Při výběru hudebního poradce tak neměl problém přikývnout na jedinou podmínku Nevilla Marrinera – nezměnit ve filmu jedinou Mozartovu notu. Vyplatilo se.

1. Přelet nad kukaččím hnízdem

„Jednoho dne mi přišel balíček z Kalifornie a uvnitř byla knížka. Autora ani titul jsem neznal. Ale když jsem si ji začal číst, hned mi bylo jasné, že je tím nejlepším filmovým námětem, na jaký jsem dosud v Americe narazil,“ vyjádřil se ve své autobiografii Miloš Forman o knize One Flew Over the Cuckoo’s Nest (u nás vyšla pod názvem Vyhoďme ho z kola ven) od Kena Keseyho. A měl pravdu.

Formanovo drama z roku 1975 se těší obrovské oblibě u filmových diváků, kteří ho často titulují označením nejlepší film všech dob. Přelet nad kukaččím hnízdem se ale dočkal i odborného ocenění, posbíral snad všechny nejprestižnější ceny včetně pěti Oscarů. Stejně jako v případě Amadea nechyběly ty za nejlepší film a režii. Oceněn byl také mistrovský výkon Jacka Nicholsona v jeho nejspíš životní roli.

[poll id=“142″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Miloš Forman slaví osmdesátiny. Hlasujte o jeho nejlepším filmu