Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Miloš Forman byl odměněn za celoživotní dílo. Poděkoval dopisem

Redakce

Redakce

3. 2. 2013

Miloš Forman byl v sobotu odměněn cenou Sdružení amerických režisérů za celoživotní dílo. Režisér se kvůli nemoci ceremoniálu nezúčastnil, prezident Sdružení a hosté i přesto připili na jeho počest.

FOTO: Režisér Miloš Forman

Režisér Miloš Forman. Zdroj: Bryan Bedder/Getty Images North America

Prezident Sdružení Taylor Hackford, který sám vybírá, komu cenu udělit, nazval Formana jedním z nejlepších režisérů současnosti. „Ať už si vybere jakýkoli příběh či žánr, najde univerzalitu lidskosti v každém z nich. Jeho publikum objevuje samo sebe v boji za vlastní projev a svobodnou vůli, které Miloš tak trefně ukazuje na stříbrném plátně.“

Protože se Miloš Forman nemohl dostavit, Hackford přečetl režisérův děkovný dopis. Promítalo se i video na Formanovu počest, ve kterém mluvili například Annette Bening nebo Danny DeVito. Krátký snímek obsahoval ukázky z některých režisérových filmů, včetně snímku Hoří, má panenko.

Miloš Forman se stal už 34. laureátem této ceny a zařadil se po bok Stevena Spielberga, Francise Forda Coppoly, Stanleyho Kubricka, Alfreda Hitchcocka nebo Woodyho Allena.

Není to poprvé, co Spojené státy ocenily režisérův talent. Miloš Forman už má na kontě dva Oscary za filmy Amadeus a Přelet nad kukaččím hnízdem. Za oba snímky také obdržel cenu Sdružení za režii a jeho filmy mu vynesly dalších celkem 33 nominací.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Miloš Forman byl odměněn za celoživotní dílo. Poděkoval dopisem