Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Miloš Čermák píše o politicích krutopřísně

Miloš ČermákFantasmagorie, utažené za vlasy, popustil uzdu fantazii. To jsou tři slovní spojení, která mě napadla ihned po dočtení Krutopřísných povídek dosti originálního českého novináře Miloše Čermáka.

Miloš Čermák

Novinář Miloš Čermák, Zdroj: commons.wikipedia.org

Lži o českých politicích, tak zní podtitul útlé knížky, která obsahuje jedenáct krutopřísných povídek. Už některé jejich názvy napovídají, že tady něco nehraje. Malý, ale šikovný, Červená tanga slečny Lucie, Na velikosti záleží, Tichý protest pod peřinou…

Politik jako hrdina

A to ještě nevíte, že hlavním hrdinou každé opravdu krutopřísné povídky je jeden z českých politiků. Politici, a obzvlášť ti čeští, jsou bezednou studnicí nápadů. Z nich se totiž dělají šprťouchlata nejlépe. Miloš Čermák, muž bez jakýchkoli zábran (alespoň co se psaní týče), tentokrát došel až na samotnou hranici. Politiky současnosti postavil do zcela nereálných situací.

Za minulého režimu to současný prezident řešil tak, že si zkoušel šaty své manželky Livie. S jejím kombiné značky Triola (tehdy ještě státní podnik) prožil poprvé to, co by se dalo nazvat nefalšovaným štěstím. Brzy mu však šatník jeho manželky přestal stačit, mimo jiné i proto, že paní Livia jako špičková ekonomka zase tolik erotických kusů mezi svými svršky neměla. A pak také Václav Klaus zjistil, že tím pravým místem pro jeho vášeň není ložnice panelákového bytu, nýbrž kabinky obchodů s dámským zbožím.

Má kníže rohy?

FOTO: Krutopřísné povídkyNereálnost však nerovná se vždycky lež. Jak se říká, na každém šprochu, pravdy trochu. A tak můžeme pod vlivem Čermákovy fantazie spekulovat nad tím, zda se opravdu Václav Klaus chodí tajně do obchodu převlékat do ženského oblečení, zda je Karel Schwarzenberg ve skutečnosti čert nebo jestli se Pavel Bém čas od času promění v Supermana.

To, že Jiří Paroubek prdí v ložnici, i když vedle něj leží krásná Petra, tomu bych věřila. (Každému se občas stane podobné faux-paux.) Problém nemám ani s virem, který infikoval počítač Václava Havla, a píše mu jednu hru za druhou (a jsou prý daleko lepší než ty jeho opravdové). Ráda bych uvěřila i hned první povídce, ve které nechal Čermák z Ivana Langera udělat něco ještě menšího, než je samotný trpaslík.

I česká politika je tak trochu sci-fi

Ovšem mimozemšťané, kteří uvězní Škromacha a vytvoří mu dvojníka, Ransdorf, který se po polibku dvou školaček promění v krásného prince, spor Sobotky a Dolejše o to, kdo ho má většího (ano, čtete správně) a na závěr opět mimozemšťané, tentokrát na návštěvě u jezevce z Vysočiny Václava Zemana, to už je jiná liga.

Mimozemšťané se na sebe nejistě podívali. „Kdo z vás řídí?“, zeptal se Miloš Zeman. – Největší mimozemšťan, kterého jsme už dříve identifikovali jako kapitána, zvedl nejistě jednu z osmi nohou. „No tak ty dostaneš pivo,“ řekl Miloš Zeman bodře. A zvedl se, aby z ledničky vyndal takzvaného lahváče. Otevřel ho a pivo podal kapitánovi mimozemšťanů. „Asi budeš pít z flašky, že jo,“ řekl.

Jestliže neberete českou politiku zcela vážně, rádi se zasmějete a občas chcete mimo realitu (a nevadí vám fantazie a texty Miloše Čermáka), pak je tato knížka o sto třiceti stranách určena právě vám. A pozor, raději ji čtěte o samotě. Není moc vhodné každé dvě minuty vyprsknout smíchy zrovna, když jedete například v autobuse. Vypadáte pak jako blázen (přesně tak, jako politici v Krutopřísných povídkách).

Název: Krutopřísné povídky, „Lži“ o českých politicích
Autor: Miloš Čermák
Vydala: Mladá fronta a.s
Rok vydání: 2010
Počet stran: 136
Vazba: pevná s přebalem
Cena: 301 Kč

Hodnocení: **** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Miloš Čermák píše o politicích krutopřísně