Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Miloš Čermák: Na Krylovy písničky jsem sbalil manželku

Kateřina Ciborová

Kateřina Ciborová

23. 11. 2010

Miloš ČermákMiloš Čermák je všestranný člověk. Vždy jsem ho měla za novináře, on se však čas od času stává spisovatelem, je příznivcem techniky, obdivuje moderní vymoženosti a také má rád písničkáře. Poté co jsem s ním osobně probrala letos publikované Krutopřísné povídky, přišla řeč i na Karla Kryla, Facebook nebo e-knihy.

Miloš Čermák

Novinář Miloš Čermák, Zdroj: commons.wikipedia.org

Kromě knih o novinařině, internetu a komiksu o Haně a Haně vám knižně vyšly také rozhovory s písničkáři Karlem Krylem a Jaroslavem Hutkou. Jak na práci s nimi vzpomínáte?

Rozhovor s Karlem Krylem byla moje vysněná práce, protože jsem ho miloval. Na jeho písničky, které jsem se naučil hrát, jsem částečně sbalil i manželku. Ještě zajímavějším se pro mě Kryl stal kolem roku 1992. V tu dobu se začal politicky vyhraňovat a působil kontroverzně. Jako jeden z mála se přátelil s Milošem Zemanem, těžce nesl rozdělení Československa nebo neměl rád Václava Klause. S Alexandrem Tomským, který mi vydal první dvě knihy, nás napadlo (dodnes se přeme, čí to byl nápad), že s Krylem uděláme knížku. Oslovili jsme ho a on souhlasil. Myslím, že na to kývnul, protože chvíli před tím vyšla podobná kniha Karlu Gottovi, vůči kterému se Kryl vyhraňoval. Považoval ho za normalizačního zpěváka.

Dnes práci na knize Půlkacíř považuji za nejlepší, co jsem kdy dělal. Je pro mě nejdůležitější knihou, zároveň je i nejznámější.

Co Jaroslav Hutka?

Původně jsem chtěl udělat rozhovor se třemi písničkáři – s Krylem, Hutkou a Nohavicou, protože každý je trochu jiný. Stejně jako Kryla jsem měl rád i Hutku, byl jsem k němu přátelský, ale výsledný text neustále přepracovával. Proces vzniku knížky byl těžký a výsledek je kompromis mezi tím, jak jsem to chtěl já a jak to chtěl on. Byl to pravý opak Kryla, ten v knize upravil asi jen osm věcí. S knížkou nejsem spokojen, radši bych na ní zapomněl.

Proč jste nakonec nenapsal knižní rozhovor s Jarkem Nohavicou?

S Nohavicou bych tehdy rozhovor udělal rád, dodnes si občas píšeme, ale on o spoustě věcí nechce mluvit. Navíc má špatnou zkušenost po knize se Zdeňkem Zapletalem, takže do dalšího rozhovoru se mu nechce, a proto mě odmítl.

Vnímáte písničkáře spíš jako hudebníky nebo básníky? Stejnou otázku jsem položila Tereze Boučkové a ta odpověděla, že by měli mít obojí.

Pro mě je nejdůležitější text. Kryla vnímám jako jednoho z našich největších básníků 20. století. Měl neuvěřitelný jazykový cit. Je mi to blízké, protože na jazyk jsem citlivý, rád si hraji se slovy a rozčiluje mě, když je někdo ledabylý. Zdatný byl i hudebně, ale Nohavica je jako hudebník asi lepší.

Písničkář Karel Kryl

Písničkář Karel Kryl, Zdroj: karelkryl.cz

V jedné z vašich Krutopřísných povídek zmiňujete i Facebook. O Facebooku velice často píšete, jste jeho aktivním uživatelem a máte neskutečně mnoho přátel. Čím vás tak fascinuje?

Zajímá mě především z profesionálního hlediska, protože píšu o tom, co se na internetu děje a jaké nabízí služby. Zajímají mě samozřejmě i média, o kterých přednáším na žurnalistice. Facebook je jednou z platforem, kde probíhá veřejná debata. A to mě fascinuje víc než Facebook sám o sobě. Spíš ho pozoruji, než že bych mu propadl.

Proč má Facebook takový úspěch?

Dokonale se trefil do lidské povahy. Uspokojuje naše potřeby seznamovat se, odhalit lidi, které jsme znali dřív, prohlédnout si něčí fotky z dovolené, naopak ukázat svoje fotky z dovolené, šmírovat kdo s kým má vztah, kdo se rozešel a proč.

Myslíte si, že ho lidé budou využívat třeba i za 10 a víc let?

Těžko se říká, co bude za 10 let. Ale nemyslím si, že je to něco módního, protože zasáhl příliš mnoho lidí. Záleží hodně na nových technologiích. Facebook je tak silný, že nezmizí, ale je možné, že ho nějaký objev posune.

Kromě Facebooku jste známým uživatelem také Twitteru. Dokonce jste byl na filmový festival do Karlových Varů pozván proto, abyste o něm pomocí Twitteru informoval. Jaké to bylo?

Super. Nikdy předtím jsem na festivalu ve Varech nebyl. Jediným mým úkolem bylo psát tweety, což je 140 znaků. Napsal jsem jich pět až deset denně, takže to nebyla vůbec žádná práce. Bavilo mě to, ale budoucnost to asi nemá.

FOTO: Mark Zuckerberg

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg

Jak se píše text o 140 znacích?

Vždycky se snažím, aby byl tweet dokonalý a měl pointu. Jako mě na Facebooku fascinuje interakce, tak na Twitteru mě baví psaní. Jeden čas jsem se snažil, abych napsal přesně 140 znaků. Pak mi ale někdo vysvětlil, že je to blbé, kvůli retweetování.

S velkým zájmem píšete také o elektronických knihách. Četla jsem, že jste spokojený uživatel, ale ne čtenář. Platí to pořád?

Kniha je geniální vynález. Lidé ji jednou vynalezli a od té doby se nemění. Funguje stále na stejném principu, pořád je to jen potištěný papír. Je geniální právě tím, jak je stejná. Chtěl bych vidět, jak si někdo za deset let přečte něco v iPadu. Buďto bude rozbitý, nebo nepůjde nabít, protože už k němu nebudou existovat kabely. Za svůj život jsem měl přes deset počítačů a v některých mám texty, které bych nerad ztratil. Dnes už ale nemám skoro žádnou šanci dostat je z nich, protože staré diskety už neexistují. Starou knížku si přečtu kdykoli, ale text z roku 1991 v elektronické podobě, co mám v počítači, si už nepřečtu.

Přesto jste dnes přišel s novinami a iPadem v ruce.

V určitém směru je elektronická čtečka super. Kupuji si do ní knížky ze zahraničí. Je to tak levnější, a navíc o hodně rychlejší, než kdybych si ji objednal v knihkupectví. Praktické jsou také na dovolených. Kromě psaní tam hodně čtu – jednu knihu za den. Pak jsem začal číst v angličtině, ale kniha mi vydržela jen o den déle. Protože manželka také ráda čte, táhli jsme na dovolenou třeba dvacet knih. V tomto případě je pro mě iPad výhoda.

Miloš Čermák je dvaačtyřicetiletý český novinář. Jeho texty se pravidelně objevují v Reflexu nebo na serveru technet.cz. Působil i v Lidových novinách nebo České televizi. Vystudoval pražské ČVUT, nyní učí na Fakultě sociálních věd na Karlově univerzitě v Praze. Na svém kontě má několik knih týkajících se novinařiny, politiky a internetu. Mimo toho je spoluautorem komiksů o Haně a Haně a autorem knižních rozhovorů s Karlem Krylem a Jaroslavem Hutkou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Miloš Čermák: Na Krylovy písničky jsem sbalil manželku