Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Miliardáři z Facebooku: Příběh geniálního nápadu

Redakce

Redakce

27. 10. 2010

Mark Zuckerberg, tvůrce facebookuFacebook. Denně ho navštěvují milióny lidí po celém světě. Příběh o okolnostech a sporech, které vznik tohoto úspěšného fenoménu doprovázely, sepsal americký spisovatel Ben Mezrich.

Mark Zuckerberg, zakladatel facebooku

Mark Zuckerberg, zakladatel facebooku Zdroj: sanfranciscosentinel.com

Eduardo Saverin a Mark Zuckkerberg zpočátku byli jen dva trochu podivínští studenti Harvardu, kteří u dívek místo úspěchu sklízeli pouze nezájem. A co je důležité, byli to kamarádi. Společně se pustili do vytvoření projektu the Facebook, který se zrodil v hlavě Marka, který se také ujal jeho programování. Eduardo do projektu přispěl především počátečním kapitálem, dále se pak staral o další obchodní stránky byznysu. Časem se ale na vytvoření obrovské sociální sítě začalo podílet mnohem více lidí. A objevily se první neshody…

Autentická kniha

Při práci na knize Ben Mezrich využil stovky zdrojů, přečetl tisíce stránek dokumentů a promlouval s desítkami svědků, aby se jeho popis událostí přibližoval co nejvěrněji realitě. Jednotlivé kapitoly jsou psané z pohledu několika postav. Čtenář tak může nahlédnout do duše především Eduardovi nebo třeba veslařům Tylerovi a Cameronovi Winklevossovým, kterým Mark přislíbil pomoc na jejich stránkách ještě dříve, než začal pracovat na svém vlastním projektu.

Ben Mezrich
Ben Mezrich, absolvent Harvardu, publikoval deset knih a je sloupkařem časopisu Boston Common. Přispívá také do magazínu Flush. V současnosti žije se svou ženou Tonyou v Bostonu.

I přesto, že autor ve svém díle dává prostor stanoviskům více osob, znatelně tu bohužel chybí klíčové svědectví nejdůležitějšího muže Facebooku – Marka Zuckerberga, který s Mezrichem o knize odmítl mluvit. Ale právě bez jeho výpovědi zůstávají některé činy nepochopeny.

Snaha šokovat vyjde naprázdno

Obálka MiliardářůKniha nese podtitul Příběh zakladatelů společnosti plný sexu, peněz, geniality a zrady, který má čtenáře ohromit, připravit je na šokující čtení. Ostatně napovídá tomu i obálka díla. Leč ohromující čtení se nekoná. Peníze se sice v románu přepočítávají často, avšak pouhá zmínka o milování na kolejních záchodcích neodpovídá představě stránek nabitých sexem. Navíc autor často upozorňuje, že se bude odehrávat něco zásadního a převratného, až daný moment nevyzní tak, jak by měl.

Miliardáři z Facebooku působí tak, že byli napsáni s cílem stvořit bestseller. Bohužel. Na druhou stranu kladně hodnotím fakt, že Mezrich čtenáře nezahlcuje odbornými výrazy ze slovníku IT znalců nebo finančního světa.

Ať tak či onak, román vypovídající o založení největší sociální sítě je především příběhem, který ukazuje, jak ostré lokty musí úspěšný podnikatel v dnešní společnosti mít a jak snadno se přátelství zničí kvůli penězům.

Justin Timberlake jako zakládající prezident Facebooku

A pro fanoušky Facebooku dobrá zpráva na závěr: Již v listopadu se mohou do českých kin vypravit na snímek založený na adaptaci Mezrichovy knihy The Social Network. V jedné z rolí se mimo jiné objeví i zpěvák Justin Timberlake. Režie filmu se ujal David Fincher, na jehož kontě jsou filmy jako  Sedm, Klub rváčů nebo Podivuhodný případ Benjamina Buttona.

Eduardo civěl na ta čísla a v duchu překotně počítal. Se všemi těmi novými akciemi už jeho vlastnictví Facebooku nedělalo žádných 34 procent. Pokud se všechny ty nové akcie přidělily Markovi, Seanovi a Dustinovi, on sám klesl výrazně pod deset procent. A pokud se všechny autorizované nové podíly dále rozředí, on nebude mít prakticky nic. Oni ho vyředili z firmy.

Český název: Miliardáři z facebooku: Příběh zakladatelů společnosti plný sexu, peněz, geniality a zrady
Název originálu: The Accidental Billionaires: The Founding of Facebook, a Tale of Sex, Money, Genius and Betrayal
Autor: Ben Mezrich
Překlad: Martina Weberová
Obálka: David High
Počet stran: 256
Vazba: pevná
Rozměry: 167 x 225 mm
Vydavatelství: Computer Press, a.s.
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: 3*** (55%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Miliardáři z Facebooku: Příběh geniálního nápadu