Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Míla Linc: Dračí příběh o CONiáši

Redakce

Redakce

7. 9. 2010

Potkali se dva draci a jeden druhému povídá… Ne, začněme od začátku. Představte si jeskyni. Temnou, ponurou jeskyni, která má bezpočet temných zákoutí, v rohu malé jezírko a to vše okořeněno nezaměnitelným pachem síry. Před jeskyní spáleniště – jen prach a popel, ohořelé větve a žárem rozpukaný kámen.

OBR: Obrázek draka, výstava Draci.info na Festivalu fantazie 2010

Z výstavy Draci.info na Festivalu fantazie 2010 v Chotěboři, Foto: Martin Peška, Topzine.cz

„Hm, krásné místo k ubytování,“ ozve se v tu chvíli shůry. Na zem dopadne stín a jen chvíli za stínem i drak. Obrovský, s temně rudou kůží, s ostny na hřbetě a myriádou ostrých špičatých zubů. Zdá se, že je má dokonce ve třech řadách za sebou…

Jenže v té chvíli se z jeskyně vykolébá další tvor – tentokrát sytě zelený, se třemi kulatými hlavami. Každá z nich vyplazuje rozeklaný jazyk.

„Co tu chceš?“ zašišlá na nově příchozího.

„Hele, a ty jsi co za nádheru?“

„Já?“ kroutí tříhlavý drak všemi třemi hlavami. „Já jsem přece drak.“

„Nesmysl. Drak jsem já.“

„Chacha!“

„Čemu se směješ, holomku. Draci jsou temně rudí, mají křídla a spoustu zubů. Ty nemáš ani jedno.“

„To není pravda,“ ohradí se zelená tříhlavá obluda. „Draci jsou zelení, mají tři hlavy a chrlí oheň. A jedí princezny.“

„Cože? No fuj…“

„Dej si pozor na slova, ty… ty…“

„No co? No? Co jsem?“

A v této chvíli se pozornost vypravěče upře jinam a ušetří čtenáře nadávek, které by se mohl naučit, neboť kromě jiného, tihle naši draci si v nadávkách libovali a dokázali vymyslet takové jako nikdo jiný na světě. V našem vyprávění přeskočíme až k zásadnímu okamžiku, kdy červený drak zacvaká zuby a řekne: „No dobře, pane kolego, asi jsme draci oba…“

Tak a je to. A jaké z toho plyne poučení? Že pokud chcete vědět něco o dracích, musíte toho znát opravdu hodně. Ale kde vzít a nekrást? Jedna možnost by tu byla.

V sobotu 18. září 2010 se od 10:00 hodin v malém sále Městské knihovny v Praze (Mariánské náměstí 1, Praha 1) odehraje čtvrtý ročník CONiáše, jehož tématem jsou pro letošní rok právě draci. Dozvíte, jak to vypadá s draky v evropské mytologii (Petr Janeček), čím jsou zvláštní čínští draci (Martin Kříž), kde všude najít draky na internetu a jak se drak stává filmovou hvězdou (Michal Langr). Křtu se dočká antologie Legendy: draci, mnozí spisovatelé pohovoří nejenom o svých dracích, ale i o své jiné tvorbě (Jiří W. Procházka, Vlado Ríša, Pavel Renčín). Průvodcem celého programu bude Jakub Drak Kočí a můžete si být jistí, že vás budou čekat i mnohá jiná dračí překvapení… Tak neváhejte!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Míla Linc: Dračí příběh o CONiáši