Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Mike Terrana: Symfonie pro bicí srazila Prahu do kolen

Martin Palounek

Martin Palounek

18. 4. 2011

FOTO: Mike TerranaAmerický bubeník Mike Terrana ve středu 13. dubna vystoupil v pražském klubu Exit Chmelnice. Se svým novým sólovým projektem Sinfonica hrál největší pecky klasické hudby, kam zakomponoval bicí jako sólový nástroj.

FOTO: Mike Terrana

Mike Terrana, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Naprosto neuvěřitelný bubeník a skvělý showman Mike Terrana je nezkrocený živel. Totální blázen v tom nejlepším slova smyslu, odchovanec staré školy a fenomenální hudebník. Perfektní kondice, pečlivě upravený účes mohawk a zběsilý výraz ve tváři, přesto v zákulisí milý, skromný a příjemný člověk.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2011_04_13_terrana/]

Ačkoliv je to tvrdý odpůrce digitálních technologií v hudbě, k absolvování turné mu stačí pouze dvě věci: bicí a iPod. Díky tomu, že jsou tak malé provozní nároky, si může jako jediný bubeník na světě dovolit svou vlastní koncertní šňůru nevšedních rozměrů. U nás se tak představil celkem čtyřikrát.

Nešťastná volba předkapely

Jeho vlastní představení začalo na Chmelnici chvíli po desáté hodině. V té době fanoušci již dvě hodiny dostávali nášup od českých předkapel Second Chance a Dark Gambale. Především druhá zmíněná byla velmi nešťastnou volbou, trápila se jak kapela, tak diváci. Ani jedné straně bych to nedával za vinu, prostě byla nesprávná kapela na nesprávném koncertě.

Ve chvíli, kdy Mike vystoupil na pódium, strhla se v publiku nefalšovaná vřava. Bubeník hrál a dosud hraje v nepřeberném množství hudebních projektů, například Rage, K2, Yngwie Malmsteen, Axel Rudi Pell, Tarja nebo Masterplan. Pro fanouška kteréhokoliv z těchto počinů bylo svatou povinností přijít – a nikdo neodcházel zklamaný.

Během necelé hodiny a půl bylo možno slyšet ty nejlepší klasické skladby v naprosto perfektním bubenickém podání.  Mike strávil měsíce přípravou partů tak, aby nenarušovaly původní hudbu, ale podtrhovaly ji. Myslím, že jak já, tak dav, který zaplnil prostory Exitu, jsme mu dali za pravdu, že se mu to opravdu povedlo.

V průběhu setu zničil šílený bubeník dva malé bubny, takže ve chvílích, kdy mu bedňáci běželi pro náhradní, vyprávěl vtipy a publikum padalo smíchy na zem. Z mého pohledu naprosto ojedinělý kulturní zážitek pro každého příznivce klasiky, rocku nebo metalu. Příští sólový projekt Mika Terrany má být v duchu ryzího metalu. Jestli se mu to povede alespoň z poloviny tak dobře jako Sinfonica, může s mou účastí na dalším koncertě počítat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mike Terrana: Symfonie pro bicí srazila Prahu do kolen