Menu
TOPZINE.cz
Hudba

MIKA, šílená figurka s hitovým potenciálem

Samcová Jana

Samcová Jana

9. 4. 2010

Mika!Vstupenky!Jedni ho považují za zázrak britského a potažmo světového popu, jiní ho nazývají přihřátým retrokastrátem. Davy ho milují i nenávidí zároveň. Vzbuzuje emoce, ať už pozitivní či negativní, ale o tom dnes populární hudba je. Kdo rozvíří bouřlivé diskuze, ten to obyčejně někam dotáhne. Mezi takové se řadí i nepřehlédnutelný a nepřeslechnutelný Mika.

Mika, Zdroj: mikasounds.com

Mika, Zdroj: mikasounds.com

Přestože je Mika často spojován s Velkou Británií, ve skutečnosti pochází z libanonského Bejrútu, stejně jako jeho matka. Otec je občanem Spojených států a Mika je jedním z jeho pěti dětí. V pouhém jednom roce byl Mika spolu s rodinou kvůli občanské válce nucen opustit rodnou zem a přesídlit do Paříže. Definitivním domovem se stal až Londýn, kde Mika žije od svých devíti let.

>>> Koupit vstupenky od 660 korun zde <<<

Dnes šestadvacetiletý Mika se hudbě věnoval již od útlého dětství a poutavými melodiemi byl doslova fascinován. Studoval zpěv na Royal College of Music a nahrával v Royal Opera House v Londýně. Od osmnácti se snažil výrazněji zapsat v branži hudebního průmyslu, ale s minimálním úspěchem.

Úspěch přinesl až Grace Kelly

Prorazit se Mikovi podařilo až s rokem 2007, kdy vydal své debutové album Life In Cartoon Motion a byl vyhlášen Nejlepším novým talentem pro rok 2007 v anketě BBC Sound of 2007. Následoval razantní vnik mezi nejvyšší žebříčky hitparád se singly Relax, Take It Easy a zejména Grace Kelly, který Miku vynesl na popový Olymp.

Mikova hudba se vyznačuje skotačivými melodiemi a jednoduchými, skoro až naivními texty. Kdo někdy slyšel například skladbu Lollipop, jistě mi dá za pravdu. Sám zpěvák se určitou dávkou prostoduchosti své hudby ani v nejmenším netají, naopak ji vydává jako svou přednost. Jeho muzika by měla být v prvé řadě radostná, sebevědomá a konvencím vzdorná.

Mika, Zdroj: mikasounds.com

Mika, Zdroj: mikasounds.com

Skotačivý, praštěný a lehce přihřátý popík

Celé první album je protkané chytlavými songy, většina z šesti vydaných singlů suverénně obsadila první příčky světových hitparád a proměnila se v hity. Mika je nejčastěji přirovnávám k Freddiemu Mercurymu, obzvláště díky své živelnosti a smyslu pro ulítlé kostýmy. Barevnou přeplácaností hýří nejen jeho garderoba, ale i pompézní videoklipy.

Mika chce svou tvorbou především bavit. Nesnaží se o oduševnělé sdělení, s nímž by apeloval na světový mír, nýbrž se snaží vidět svět v růžových brýlích. V loňském roce obohatil svůj repertoár o další studiové album s názvem The Boy Who Knew Too Much. Mika je ztělesněním optimismu, dětské naivity a neutuchajícího veselí. Zaplnil díru na trhu a nabídl posluchačům originální a vpravdě návykové menu.

Mika se představí i českým fanouškům, a to 26. července 2010 v pražské Tesla Aréně. Více zde. Vstupenky jsou ke koupi online od 660 do 995 korun zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

MIKA, šílená figurka s hitovým potenciálem