Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Michelle Obama představuje projekt, který by měl zvýšit zájem o poezii

Redakce

Redakce

8. 12. 2011

Zajímavý způsob, jak využít svůj čas a literární schopnosti, přinesl středoškolským studentům nový umělecký program, jenž v pondělí, 21. listopadu, představila Michelle Obama. Pět vybraných náctiletých studentů tak stráví rok plný workshopů, veřejných čtení a jiných aktivit na podporu poezie.

FOTO: Projekt Národních studentských básníků představila Michelle Obama

Michelle Obama se snaží vzkřísit popularitu poezie, Zdroj: commons.wikimedia.org

„Co se naučíte čtením a psaním poezie, vám zůstane na celý život,“ uvedla Obama ve svém prohlášení. „Podnítí to vaši fantazii, rozšíří obzory a pomůže dokonce i ve škole.“ Projekt, nazvaný National Student Poets, bude realizován pod záštitou Prezidentského výboru pro umění a humanitní vědy (jehož čestnou předsedkyní je právě americká první dáma) a Institutu muzejních a knihovnických služeb ve spolupráci s neziskovou Aliancí mladých umělců a spisovatelů.

Velvyslancem poezie nemůže být každý

Aby mohl být vybrán, musí být student držitelem americké Scholastic Art & Writing Award. Toto ocenění je udělováno středoškolským umělcům již od roku 1923 a v minulosti ji získali například i velikáni jako Truman Capote nebo Joyce Carol Oates.

Titul National Student Poet (v přímém překladu národní básník – student) bude prvním pěti umělcům udělen již v létě příštího roku a každý z nich obdrží odměnu ve výši 5 000 dolarů. Porotu, jež budoucí velvyslance poezie vybere, tvoří básník Terrance Hayes, editor Kenyon Review David Lynn, Alice Quinn z Básnické společnosti Ameriky a Robert Casper z Knihovny Kongresu.

Úkolem programu je zvýšit popularitu poezie a přiblížit ji mladým lidem. „Práce velvyslanců poezie ozřejmí názory a hlediska dnešní mládeže,“ řekla Virginia McEnerney, výkonná ředitelka Aliance mladých umělců a spisovatelů, pro Reuters.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Michelle Obama představuje projekt, který by měl zvýšit zájem o poezii