Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Sbírka orientálních oddechovek. Michal Rybka: Příběhy pro Bastet

Jan Nohovec

Jan Nohovec

11. 6. 2009

Mnohaletý autor známý z herních magazínů typu Level se před rokem rozhodl vydat svou debutovou sbírku povídek na rozhraní fantasy, bajky, pohádky a místy i dokonce science fiction. Ačkoliv mi bylo jeho jméno naprosto neznámé, na doporučení kamarádky jsem se na soubor podíval trochu kritickým okem.

Jednoznačně nejsilnější a nejvýraznější (stejně jako nejdelší) povídkou celého souboru je bezpochyby úvodní Kwarungský labyrint, který byl na začátek vybrán zcela záměrně. Navodí patřičnou atmosféru, ukáže autorův vypsaný styl jazyka a mezi řádky prozradí čtenáři, co asi tak může ve zbylé dvanáctce textů čekat.

Spolu s typickým „myslícím lovcem“ typu „ne tak namakaný Conan“ se dostáváme do opuštěné stepní krajiny, kde trochu chcípl pes. Hlavní hrdina Warn se rozhodl, že už má dost trmácení po světě a vydal se hledat bájný Kwarungský labyrint, na jehož konci má být skryto tajemství života. Po nepříliš příjemné rozmluvě s pragmatickým hospodským, u nějž zanechá koně, se Warn vydává do chrámu mnichů, kteří spravují Labyrint. Přestože nerad, na pokyn řádu se vzdává všech svých věcí včetně oděvu, místo kterého je mu poskytnuta řádová kutna. Pouze takto je vpuštěn mezi chladné zdi omezen jedním pravidlem – jako oko v hlavě musí střežit malou zlatou kuličku. Právě jejím cvrnkáním se totiž může jedině pohybovat po Labyrintu.

Praxe ze psaní článků pro herní magazíny je vidět na každém kroku hlavního hrdiny a v každém odstavci Michala Rybky jak v chybách, tak v pozitivech. Na začátku nás čeká dlouhý (ale s dalším textem téměř nesouvisející) popis malebné krajiny přímo evokující úvodní scénu z nejednoho výpravného dobrodružství. Následuje chvílemi akční, chvílemi přemýšlivé a v závěru moralizující vyprávění plné na debutanta výjimečně dobrých rozhovorů, bohužel plných zcela nepotřebné kurzívy. Je třeba podotknout, že autor je bezpochyby vypsaný a zkušený, co se jazykové stránky týče, ovšem v aspektech děje a postav to už tak slavné není. Některé charaktery jsou naprosto prvoplánové, sloužící předurčenému účelu, jiné mají nasazeny pouze šedé škrabošky šachových figurek posouvaných po herní desce příběhu. Ačkoliv zajímavé, náměty níže zmíněných povídek se časem přejí a ke konci tvoří již pouze jednotvárnou homolytickou směs, která zanechá rozpačitý pocit.

Pokud jsem napsal, že podle úvodní povídky poznáme následujících dvanáct, není to až tak docela pravda. Na rozdíl od ní, ostatní mívají více hrdinů a nesoustředí se na quest v jedné (jakkoliv zajímavé) lokalitě. Jinými slovy, jsou to příběhy plné zápletek a vztahů (ačkoliv často již zpočátku průhledných). Všechny dohromady spojuje lehce orientální svět Blízkého Východu a Egypta, odlišný od toho našeho, ale ne zas tak vzdálený, aby se v něm nemohly odehrávat normální příběhy. Texty mívají často naučný, až bajkový charakter (O dotyku Bastet, Zkažený večírek, Van Dathenův oltář), jindy připomínají spíše pohádku (O rubínové jahodě), někdy se věnují závažnějším tématům (Věž starého Garembyho), nebo zajímavým látkám, které by se možná daly ještě rozpracovat (O muži, který snil sny mrtvých), mívají nečekané, ale úderné pointy (O rubínovém noži, úvodní Kwarungský labyrint) a v jednom případě se podobají víc než čemu jinému frašce (závěrečné Velké potíže s malým bytem).

Celkově jsou Příběhy pro Bastet debutem autora, který se zcela zjevně nesnaží něčím zásadním zaujmout nebo prorazit na trh s fantastikou, ale spíše občas napíše nějaký krátký příběh pro své známé či jen tak pro radost do šuplíku. Ačkoliv jeho texty mají úroveň, nic nepřehání a zůstává při zemi, kde se mu líbí. Přesto kdyby se snažil a zapracoval na sobě, mohl by z něj být perspektivní autor. Jeho povídky se nemusí líbit každému, protože nejsou žádnou vysokou literaturou, ale mnohem víc odpočinkovým čtením, které by někdo mohl doporučit jako lehkou četbu ideální do vlaku či autobusu a které se mně osobně poměrně líbily mezi tou záplavou náročných a nejen myšlenkově hodnotných titulů.

Název originálu: Příběhy pro Bastet
Autor: Michal Rybka
Obálka: Jan Balaz
Počet stran: 288
Vydal: Wales, 2008
Doporučená cena: 219 Kč
Hodnocení: 50%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sbírka orientálních oddechovek. Michal Rybka: Příběhy pro Bastet