Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Michaelu Burdovou unesl temný elf. Podaří se jí získat Křišťály moci?

Anna Malá

Anna Malá

6. 12. 2010

Mladá česká spisovatelka Michaela Burdová překvapuje svými romány čím dál tím více. Po trilogii Poselství jednorožců přichází tetralogie Křišťály moci. A první díl nazvaný Zrada temného elfa rozhodně má na to, aby se stal jedním z klíčových děl české high fantasy.

Ilustrační foto Foto: Jan Nohovec, Topzine.cz

Zlý král Izgraël, jenž zabil svých šest bratrů z nejmocnějších Neposkvrněných, se snaží získat a ovládnout všech sedm Křišťálů moci, s jejichž pomocí by mohl ovládnout celou kouzelnou zemi Mianthilii a ponořit ji do zla. Křišťály moci, z nichž dva již Izgraël vlastní, jsou však ukryté na různých místech v zemi a podle proroctví je může najít pouze obyčejná lidská vesnická dívka Neilin. Temný král nechává vyvraždit celou její vesnici, aby ji získal, Neilin však vysvobozuje tajemný elf Arwin, jenž ji chce odvést k záhadným Bílým elfům, kteří mohou s Neilininou pomocí Izgraëla porazit. Podaří se jim to?

Michaela Burdová rozvádí zároveň několik dějových linek, jež se někdy náznakem propletou a zase se jemně rozpletou, aby se později znovu spojily. Na to, jak je autorka mladá, zvládla věc, se kterou má většina spisovatelů problémy, mistrně. Prakticky v celém románu se ukazuje její téměř dokonalý sloh a umění.

Mladý talent s neuvěřitelným potenciálem

Autorka debutovala před dvěma lety trilogií Poselství jednorožců, která zaznamenala velký úspěch. Koncem letošního roku by dokonce měla vyjít v srbském nakladatelství Evro Giunti. Křišťály moci by měly být podle slov autorky, oproti Poselství jednorožců temnější a nabitější dějem. S tím se dá jedině souhlasit.

Mianthilie je rozmanitá, nádherná, ale také velmi nebezpečná země. Objevují se v ní vysoké hory, obrovská jezera, hluboké lesy, které mají svá vlastní tajemství. Z kouzelného stříbřitého lesa se může v mžiku stát temné strašidelné místo, kde za každým stromem lze očekávat nebezpečí. Poklidná procházka městem se může změnit ve zběsilou honičku, kde se skáče ze zdi na zeď a čtenář se přímo vžívá do strachu i odvahy hlavní hrdinky.

Obyčejně neobyčejné postavy, neobyčejně obyčejný příběh

Neilin je, i přes své mládí, odvážná a snaží se být rozhodná, což se jí mnohdy nepodaří díky roztržitosti. I když jí zlý král vyvraždil rodinu, nezůstává v koutku, ale rozhodne se pomstít a zachránit celý svět, poněvadž ona je ta jediná, jež může zapříčinit konec Izgraëlovy nadvlády. Její tajemný elfí ochránce a společník Arwin se zpočátku jeví jako kus ledu, v němž nejdou probudit jakékoli city. Postupem času ale odhazuje svou chladnou masku a dovoluje čtenářům nahlédnout pod povrch a objevit milého a starostlivého elfa, který je schopen pro své milované obětovat i sám sebe.

Dá se říci, že prakticky celá kniha je o obětování něčeho. Aby ses dostal tam, abys měl to a to, musíš obětovat to a to. A na tomto principu celé dílo funguje. Vůbec to však nevadí, ba právě naopak, sledovat rozhodování jednotlivých hrdinů je zajímavé a obohacující. Děj si krásně vykračuje dopředu, nikde se nezastavuje a těžko by se hledala místa, kde by stagnoval. Je líčen přehledně, vtipně a neobjevují se slabší chvilky, kdy by si čtenář řekl, že tady něco nesedí.

Zápory? Co to je?

Knih, jako Křišťály moci, se za rok objeví velmi málo. Aby dílu nic nescházelo, nebylo v něm nic navíc, příběh neměl chybu a byl po všech stránkách přehledný i zajímavý, to není jen tak. Autorka si s knihou jistě dala moc práce a výsledek za to rozhodně stojí. Kniha pro všechny generace, pro volný čas, na dovolenou nebo jednoduše kamkoli. Těšme se, co přinese druhý díl.

Název originálu: Křišťály moci: Zrada temného elfa
Autor: Michaela Burdová
Obálka: Petr Vyoral
Počet stran: 296
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 160×236 mm
Vydal: Fragment, 2010
Doporučená cena: 279 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Michaelu Burdovou unesl temný elf. Podaří se jí získat Křišťály moci?