Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Michael Jackson´s This Is It konečně na stříbrném plátně!

Samcová Jana

Samcová Jana

29. 10. 2009

This is itSnad ještě nikdy nebyl žádný film očekáván s takovou netrpělivostí a nedoprovázela ho taková bezpečnostní opatření, aby ani jedna pirátská kopie nepronikla na světlo světa dřív, než oficiální snímek v den premiéry. Ta se nesla v pompézním duchu a spolu s následnou after party byla nostalgickou oslavou hudební tvorby Michaela Jacksona.

This is it, Zdroj: Distributor filmu Falcon

This is it, Zdroj: Distributor filmu Falcon

Měl to být největší comeback v dějinách populární hudby. Návrat Michaela Jacksona na koncertní pódia byl avizován jako událost desetiletí. Uprostřed zkoušek – pouhých několik dní před zahájením londýnských show – světem obletěla zpráva o Jacksonově smrti. Film This is it dokumentuje koncertní přípravy od března do června 2009 a zachycuje osobnost hudebního génia tak, jak ho svět nikdy neměl možnost poznat. Sestřih z více než stovky hodin záběrů ze zákulisí vykresluje Jacksona jako naprostého profesionála, navzdory všem spekulacím, které se kolem něj v posledních letech objevovaly. Film nabízí soukromý pohled na Jacksona jako na skvělého zpěváka, tanečníka a koordinátora svého největšího a posledního vystoupení.

Co říci o filmu, jehož scénář, herecké obsazení i režie se zrodily teprve před několika málo měsíci? Není snadné hodnotit dílo, které původně filmem vůbec být nemělo a většina záběrů ze zkoušek se pravděpodobně ani nikdy neměla objevit na veřejnosti. Všechna klasická hodnocení kamery či hereckých výkonů tedy přicházejí vniveč. Notabene když minimálně osmdesát procent stopáže zabírá Jacksonova hudba. Po střihové stránce je tento filmový dokument velmi povedený. Jednotlivé songy jsou sestaveny ze záběrů z několika různých zkoušek, takže Michael během jedné písničky třeba i třikrát změní kostým. Kolikrát byl na něj vlivem jeho vyzáblosti skoro až nepříjemný pohled.

This is it, Zdroj: Distributor filmu Falcon

This is it, Zdroj: Distributor filmu Falcon

Profesionálem až do konce

Mezery mezi jednotlivými songy zaplňuje komunikace Michaela Jacksona se zbytkem týmu – od tanečníků po režiséra. Diváci tak mohou nahlédnout pod pokličku koncertních příprav a spatřit, jak si Michael představoval jednotlivé prvky show, jaké byly jeho názory na hudební doprovod, co si přál zlepšit, atp. Film působí natolik sugestivně, až divák místy očekává, že Michael každou chvíli vyskočí z filmového plátna a začne tančit live.

Ve filmu je Michael zobrazen jako muž ve výborné kondici, žádná chátrající troska. Otázkou zůstává, nakolik je dokument pravdivý, a jestli nebyl sestříhán jen ze záběrů, v nichž Michaelovi jeho zdraví umožňovalo pracovat naplno.  Nicméně, film není žádnou srdcervoucí tryznou za zemřelého hudebního génia, je jakousi oslavou jeho tvorby a jeho pracovního nasazení. Poselstvím filmu je nejen ukázat fanouškům, jak ta finální show vlastně měla vypadat, ale i snaha jim přiblížit či alespoň na chvíli navrátit idola, který se pro mnohé stal smyslem života.   Film Jacksona zobrazuje jako profesionála na slovo vzatého, až člověku doslova přišlo líto, že Michael odešel. Že odešel král.

Michael Jackson’s This Is It

Dokumentární / Hudební
USA, 2009, 112 min

Režie: Kenny Ortega
Hrají: Michael Jackson

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Michael Jackson´s This Is It konečně na stříbrném plátně!