Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Michael Jackson: Zachraňte planetu!

Michael Jackson's This Is ItMichael Jackson, král popu. Jinak se o něm v posledních měsících nehovoří. Přitom ještě před rokem byly bulvární plátky ve spojení s tímto jménem plné urážek typu pedofil, zrůda a podobně. Michael zemřel a ze dne na den je to ikona, nepřekonatelný umělec a bůh.

Zdroj: thisisit-film.cz

Zdroj: thisisit-film.cz

Vzpomínám si, jak mi 26. června v půl osmé ráno přišla na ICQ zpráva od mého sarkastického a někdy nevhodně vtipného kamaráda: „Kačenko, zemřel Majkl :(.“ „Coo? To je nějakej blbej fór?“ byla moje odpověď. Nevěřila jsem mu, přesto jsem okamžitě datlovala webové adresy všech možných českých i zahraničních zpravodajů. A bylo to tam. Byl to šok. Můj Majkl už není, definitivně! I když…

Jeho hudba žije dál, to nám v očekávaném snímku This is it dokázal režisér Kenny Ortega a ostatní tvůrci. Ortega je známý především režií teenagerského cajdáku Highschool Musical, s Michaelem Jacksonem spolupracuje už přes dvacet let. Podílel se nejen na přípravách plánovaného turné This is it, ale i na organizaci turné předchozích.

Care about us, Human Nature, Billie Jean, Black or White i proslulý Jackson 5 hit I’ll be there a spousta dalších pecek zní při promítání z reproduktorů. K tomu neuvěřitelné záběry z Jacksonových zkoušek na chystanou a bohužel neuskutečněnou koncertní šňůru v londýnské O2 Areně.

Michael dostává ve snímku tvář talentovaného, energického, veselého a zdravého muže, který musí mít vždycky poslední slovo a nácviky skvěle koriguje. Zároveň ale dělá dojem přítele, možná dokonce milujícího strýčka. Obětavě, leč přísně se věnuje svým pečlivě vybraným tanečníkům, tráví mnoho času s režisérem i s muzikanty, detailně zná každou skladbu a puntičkářsky trvá na každém tónu.

Zdroj: thisisit-film.cz

Zdroj: thisisit-film.cz

„Až fanoušci zhlédnou Michael Jackson’s THIS IS IT, na krátkou chvíli se jim Michael vrátí,“ domnívá se choreograf vystoupení, Travis Payne. „Myslím, že proto je pro nás ten film tak jedinečný – když se na něj díváte, máte pocit, že tam doopravdy jste. Lidé chtějí oslavovat jeho hudbu, jeho nápady, jeho genialitu a umění, a právě to v tomto filmu uvidí.“

Payne má pravdu. Tento úžasný počin skutečně donutí diváka zapomenout na všechno kolem. Ostatní spoludiváci, plátno, kinosál; nic z toho v té chvíli neexistuje. Jen Michael Jackson, jeho moonwalk a prosba, ať zachráníme planetu.

Možná by se This is it mohlo zdát jako jedno obrovské kýčovité klišé (a možná to tak i je; žádné uctění památky, ale obyčejný marketingový tah, který Ortegovi a zbytku štábu vydělá na doživotní pronájem Bílého domu), v kontextu s nejznámějším popovým zpěvákem ale film získává smutný nádech, když si člověk uvědomí, o jakého génia svět přišel. Paradoxně do tohoto smutku vstupuje nesmírná radost a potěšení z hudby, jež způsobují mrazení v zádech a u slabších povah i slzy v očích.

Jeden z Jacksonových spolupracovníků o něm během příprav řekl: „Je to král. Zlatý člověk. Velice pokorný. A vyzná se v muzice. Co víc si přát?“ Ano, ano. S naším Karlem Gottem se můžeme jít zahrabat pěkně hluboko. Pro vždy a navždy, love lives forever. God bless you!

Michael Jackson’s THIS IS IT

Dokumentární / Hudební
USA, 2009, 112 min

Režie: Kenny Ortega
Hrají: Michael Jackson

Hodnocení: 5*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Michael Jackson: Zachraňte planetu!