Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Michael J. Sullivan zosnoval Královské spiknutí. Královsky pobavit ale nedokázal

Marek Hofman

Marek Hofman

19. 7. 2011

Michael J. Sullivan se v románu Králosvské spiknutí pokusil napsat klasickou fantasy. Avšak takovou, v níž čtenář na otřepaná klišé nenarazí. Přehršel otřepaných motivů skutečně člověk koupí knihy nezíská. Bohužel ani zábavy.

Ilustrace na obálce knihy, jejímž autorem je sám Michael J. Sullivan

Nakladatelství Argo přišlo s novinkou pro fanoušky klasické neboli high fantasy, románem Královské spiknutí. Na něj navazující dva díly – Avempartha  a Vzestup Nyphronu – vyjdou ještě letos. Zbylá tři pokračování se na pultech objeví v příštím roce. Příběhy byly původně určeny pro spisovatelovu dceru, což vysvětluje některé v recenzi zmíněné nedostatky. Přesto se z vypravování pro malou holčičku stal první Sullivenův úspěch.

Chyťte zloděje!

Jako postavy, s nimiž čtenář prochází příběhem, si Michael J. Sullivan zvolil párek profesionálních lupičů. Dva do jisté míry antihrdinové Royce a Hadrian neváhají pro jednoho klienta nekalým způsobem získat cennost, načež mu tu samou věc ukradnou a za slušný sloupek zlaťáků navrátí původnímu majiteli. Problém ale nastane ve chvíli, kdy se až nepěkně výhodná nabídka změní v léčku.

Říká se, že kdo krade, ten také lže, má vši a smrdí. Proč by tedy takovéto nemorální individuum naplánovat útok na hlavu monarchie? Avšak síť, do níž se Hadrian s Roycem chytnou, je mnohem spletitější. Zloději tak nejenže musejí prchat s hlavami neustále se ohlížejícími, ale také pokusit se rozmotat osidla, která je polapila.

Reálné nereálno

Svět, který Sullivan pro svůj šestidílný cyklus nazvaný Dobrodružství Ryiria vytvořil, se v mnohém podobá zemi, kterou čtenář zve svou domovinou. Fungování státu na první pohled řídí panovník, zasvěcenější však znají pravdu o našeptávačích a tahání za správné nitky. Spory častěji řeší pero – a váček naditý penězi – než nabroušená ocel. Celkový koncept připomíná ságu Písně ledu a ohně od velmistra klasické fantasy George R. R. Martina. I když jde o slaboučký odvar.

Také v románu Královské spiknutí, podobně jako ve Hře o trůny, stojí fantastické motivy v pozadí. A když už ze stránek nějaké to kouzlení či mýtický tvor vykoukne, příliš se neliší od reálií, které čtenář dobře zná.

Například Sullivenovi elfové mají do Tolkienova sličného lidu stejně daleko jako kráva k štíhlé antilopě. Jejich osudy se podobají údělu severoamerických Indiánů nebo domorodých Australanů. I oni žijí v jakýchsi rezervacích, a aby se uživili, nezbývá jim než žebrat a naději na lepší zítřky hledat na dně sklenek s pálenkou.

Pokud se čtenář zaměří na náboženství, které je v zemi Avryn – místě, kde se příběh odehrává – uznáváno jako jediné oficiální, nepřijde mu tolik neznámé, jak by se mohlo zdát. Starší obyvatelstvo ctilo boha Maribora tichými obřady, zatímco současná společnost vyznává jeho syna. Ceremonie však řídí církev, jež se vměšuje i do politika a organizování společnosti.

Všeho moc škodí. Všeho málo taktéž

I přes snadno uvěřitelný svět, sympatické hlavní hrdiny, jejichž svědomí se ozývá jen zřídkakdy, nelze o románu mluvit jako o výjimečném počinu. Hlavní příčina tohoto problému tkví v autorově uměřeném dávkování.

Soubojů si čtenář moc neužije, kouzlení jakbysmet. Humor je také zastoupen v množství jen o málo větším než malém. Jako vtipná vložka působí pouze mnich Myron, který nikdy neopustil zdi kláštera a za úžasné považuje vše, co spatří, obzvláště koně.

Čtenář, jenž by čekal u zlodějů hrubší mluvu, narazí. Veškeré vulgarismy a milostné akty Sulliven vymetl obrovským smetákem, aby tak mohl předložit knihu vhodnou pro téměř všechny věkové skupiny.

Ve výsledku nelze než královské spiknutí neoznačit jako titul, který neurazí, velkou díru do světa však také neudělá. Nespornou výhodou ale je, že se román dá brát jako samostatný. Nejdůležitější věci hrdinové vyřeší, čtenář tak může s knihou nakládat jako s jednohubkou na víkend.

Název originálu: The Crown Conspiracy
Český název: Královské spiknutí
Autor: Michael J. Sullivan
Překlad: Jana Rečková
Obálka: Michael J. Sullivan
Počet stran: 224
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 150 x 210 mm
Vydal: Argo, Praha 2011
Doporučená cena: 298 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Michael J. Sullivan zosnoval Královské spiknutí. Královsky pobavit ale nedokázal