Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Michael Cunningham představil svou novinku By Nightfall. Současně stihl vtipkovat o Botoxu

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

7. 11. 2010

FOTO: KnihovnaMichael Cunningham přijel do České republiky už podruhé, tentokrát k příležitosti vydání svého nového románu By Nightfall. Držitel Pulitzerovy ceny zakončil třídenní program v sobotu večer v okruhu svých čtenářů, jimž v zaplněné pražské galerii Louvre předčítal úryvky ze své knihy a rozdával úsměvy na všechny strany.

FOTO: Knihovna

Ilustrační obrázek Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Celkem tři dny v rozmezí od 4. do 6. listopadu byl svým českým fanouškům k dispozici americký romanopisec Michael Cunningham. Do Prahy přijel na pozvání Nadačního fondu Festivalu spisovatelů Praha, aby zde blíže představil svůj nejnovější román By Nighftall (S příchodem noci). Hlavní postavou knihy je newyorský galerista Peter Harris, který v mnohém reflektuje názory na současné umění samotného spisovatele. „Někdy se až děsím, jak moc jsem konzervativní,“ přiznal v sobotní diskusi Cunningham.

Botox i americká honba za štěstím

FOTO: By NightfallV rámci diskuse, která předcházela autorskému čtení, se Michael Cunningham zamýšlel i nad americkým trendem být za každou cenu šťastný. Kvůli zmiňované honbě za štěstím je ve Státech neustále těžší vydat knížku, která by nekončila happy-endem nebo výrazněji zachycovala smutek, a tak místo peněženek spisovatelů rostou čísla na kontech kosmetických a chemických firem. V návaznosti na to Michael Cunningham v nadsázce zmínil, že sám už má dostatečný věk na to, aby zákrok Botoxem sám podstoupil.

Čerstvě osmapadesátiletý spisovatel přitom oslavil své narozeniny právě v sobotu večer v okruhu svých fanoušků, kteří dostali prostor také na vlastní dotazy. V odpovědi na jeden z nich Cunningham zmínil, že je možná jediným žijícím spisovatelem na světě, jenž je zcela spokojen s filmovými zpracováními svých románů. Podle jeho příběhů doposud vznikly dva snímky, oscarové drama Hodiny (The Hours) a komediálněji laděný film Tři do páru, k němuž spisovatel napsal scénář sám na motivy svého románu Domov na konci světa (A Home at the End of the World). Literární večer i celý autorův třídenní program zakončila autogramiáda a focení s fanoušky.

Michael Cunningham (nar. 1952) je americký spisovatel a držitel Pulitzerovy ceny za román Hodiny (The Hours), v jehož filmové verzi zazářila Oscarem oceněná Nicole Kidmanová. Do češtiny byly kromě této knihy přeloženy ještě autorovy romány Domov na konci světa a Vzorové dny. Cunninghamův zatím poslední titul By Nightfall (S příchodem noci) vyšel v originále letos v září.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Michael Cunningham představil svou novinku By Nightfall. Současně stihl vtipkovat o Botoxu