Menu
TOPZINE.cz
Nákupy a nakupování

MHD Praha – kupony, jízdenky i sms

Redakce

Redakce

23. 7. 2010

Přestože se v období letních prázdnin obyvatelé Prahy snaží v hlavním městě strávit co nejméně času, ne každému se to podaří. Většina musí denně chodit do práce, přičemž využívá služeb městské hromadné dopravy. Její provoz se v letních měsících značně liší od provozu v průběhu roku. Hlavně proto, že dopravu nevyužívají studenti a školáci.

V červenci a v srpnu dochází k omezení provozu metra, tramvají a autobusů. Prodlužují se intervaly mezi jednotlivými spoji. Provoz metra je omezen přibližně o 15 procent, takže si cestující v pracovní dny na vlak počkají o 40 – 90 sekund déle než jindy v průběhu roku. Změny se týkají i provozu tramvají, jejichž intervaly jsou prodlouženy o jednu až dvě minuty. Autobusová doprava zůstává až na některé spoje téměř beze změny.

Kromě každoročního letního omezení provozu MHD se letos musejí lidé smířit i s velkou řadou výluk a změn tras v pražské dopravě. Kompletní seznam změn najdete na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Tramvaj, Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Kolik za jízdenku cestující zaplatí?

Pro osoby využívající pražskou hromadnou dopravu je v letních měsících zcela zásadní zorientovat se v cenách jízdného. Mnoho obyvatel Prahy si totiž nekupuje na prázdniny kupony MHD. Jakou jízdenku si tedy pořídit? Cena klasické nepřestupní jízdenky pro dospělé, studenty a juniory je 18 Kč. Tato jízdenka platí v tramvaji a autobusu 20 minut, v metru je limitovaná pěti stanicemi.

Přestupní jízdenka je o osm korun dražší a můžete s ní cestovat po dobu 75 minut. Děti a senioři zaplatí za tyto jízdenky o polovinu méně. Další možností je též SMS jízdenka, která stojí taktéž 26 korun a platí 90 minut.

Dopravní podnik hlavního města Prahy prodává kromě klasických i další druhy jízdenek. Za 100 Kč si můžete koupit celodenní jízdenku, která platí ve všech dopravních prostředcích MHD 24 hodin od okamžiku označení. Pokud by vám jednodenní jízdenka nestačila, jsou k dispozici i jízdenky třídenní a pětidenní. Za ty už si však připlatíte: třídenní je za 330 korun a pětidenní za 500 korun.

Autobus, Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Jak asi každý ví, trmácet se v třicetistupňovém vedru skrz Prahu přecpaným autobusem není nic příjemného. Pro ty, kdo jsou nuceni trávit horké letní dny v Praze, bude možná oproti MHD pohodlnější krátká procházka či využití jízdního kola. Nejenže tím pomůže životnímu prostředí, ale také svému zdraví a především nervům. Šťastnou cestu!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

MHD Praha – kupony, jízdenky i sms