Menu
TOPZINE.cz
Hudba

MGMT nemají se současným popem nic společného. Congratulations!

Redakce

Redakce

7. 5. 2010

Nové album brooklynské kapely MGMT s názvem Congratulations nabízí textovou i hudební rozmanitost a hloubku jako málokterý současný hudební počin.

Tvůrčí dvojice MGMT Ben Goldwasser and Andrew VanWyngarden, Zdroj: Sony Music

Zrození elektropopových hvězd

Jádro kapely tvoří výrazná tvůrčí dvojice Ben Goldwasser a Andrew VanWyngarden. Jejich spolupráce začala na univerzitě, kde spolu z nudy začali jamovat a později hrát i menší koncerty na koleji. Z této jejich rané spolupráce postupně vykrystalizovalo EP Time to Pretend, se kterým objeli menší turné jako předskokané indie-rockové kapely Of Montreal.

Během koncertování si jich všimla manažerka Columbia Records Maureen Kenny a nabídla hudebníkům spolupráci na nahrávání. Z původního názvu kapely The Managment se stalo MGMT a Ben s Andrewem v roce 2007 vydali veleúspěšnou desku Oracular Spectacular, která kapelu raketově vystřelila vysoko k nebi světové hudební scény. Hity jako Time To Pretend nebo Electric Feel zněly z předních rádií po celém světě a kvůli písni Kids se MGMT dokonce soudili s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Jejich reakce, pohnutí a deziluze z rychle nabyté slávy je mezi líbivými tóny a metaforickými texty skryta právě na novém albu Congratulations.

Zhudebnělá psychedelická poéma

Psychedelická nálada a hravost kapel z 60. let a synth-popová vynalézavost tvůrců z přelomu 70. a 80.  let jakoby určovala tempo jejich hudby a zároveň nechávala prostor pro vlastní kreativitu a nové tvůrčí nápady, kterých mají MGMT na rozdávání, což na albu obstojně dokazují. Na desce je dohromady devět písní, které i přes rytmickou různorodost působí jako celek v podobě zhudebnělé psychedelické poémy.

Hudebně pomalejší pasáže najdeme v písních jako Someone’s Missing nebo I Found a Whistle, rychlejší taneční kousky jsou například v Brian Eno nebo It’s Working a multižánrové pokusy, kde se tempo několikrát vystřídá, si poslechneme v 12 minut dlouhé písni Siberian Breaks nebo instrumentálním úletu Lady Dada’s Nightmare.

Sarkastický výraz a kouzelný hlas

Skladba Congratulations je zařazenajako poslední a je to opravdu dokonalá tečka, jelikož naprosto vystihuje náladu celého alba. Rozhodně to není prvoplánová hitovka do rádií, protože její odlehčené tempo, sarkastický text a úsměvný výraz z ní dělá spíše píseň k pozornému poslechu, který si v dnešní době málokdo odváží od posluchačů vyžadovat. Neopakovatelným zážitkem poslechu alba Congratulations je zpěv Andrewa VanWyngardena, jehož dětsky jemný hlas nevinně prozpěvuje chytlavé melodie, které se občas ozývají v mystických echo ozvěnách. V některých pasážích doplňují Andrewa vokály Bena Goldwassera nebo zbylých členů kapely a když se opět naplno rozezní pronikavý hlas hlavního zpěváka, běhá z toho mráz po zádech.

Americká kapela MGMT, Zdroj: Sony Music

Generační výpověď

Je až neuvěřitelné, s jakou lehkostí a volností dávají MGMT na albu Congratulations průchod svým pocitům a náladám. Ty i přes svou prvoplánovou chaotičnost a zmatečnost působí v celkovém dojmu smysluplně. Jednotlivé písně už nejsou protknuty pouze sladkou naivitou jako na předchozím albu, ale zasahují bolestná místa současné materialistické a hedonistické společnosti a i samotných hudebníků rozčarovaných ze světa showbussinesu.

Tato hudební kontemplace tak vytváří neobyčejný zážitek celistvosti při poslechu. Sami hudebníci se nechali slyšet, že všechny písně na albu jsou si rovnocenné, což demostrovali i tím, že nevypustili před vydáním desky žádný singl. Psychedelický synth pop MGMT je příjemnou alternativou ke komerčním hudebníkům, generační výpovědí a především skvělou muzikou.

Desku si můžete koupit od 285 korun zde.

MGMT- Congratulations

Vydáno: 13. dubna 2010
Celkový čas: 43:53
Skladby: It’s Working, Song For Dan Treacy, Someone’s Missing, Flash Delirium, I Found a Whistle, Siberian Breaks, Brian Eno, Lady Dada’s Nightmare, Congratulations
Vydalo: Sony Music Entertainment

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

MGMT nemají se současným popem nic společného. Congratulations!