Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

MFF Karlovy Vary 2013 navštíví Oliver Stone, režisér Wall Street

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

23. 4. 2013

Na letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary přijede známý režisér Oliver Stone. Festival ho představí pomocí jeho tří děl. Další novinkou je jméno Agnieszky Hollandové, která zasedne v porotě.

Trojnásobný držitel Oscara Oliver Stone má za sebou například scénář slavného snímku Zjizvená tvář a poté režii tak významných počinů, jako je Četa, Wall Street, JFK, The Doors nebo z novějších Alexandr Veliký. V Karlových Varech budou moci diváci zhlédnout jeho jakýsi trojrozměrný portrét.

Především zde uvidí zmíněnou Zjizvenou tvář na velkém plátně. Dále Stone představí dva díly z nového dokumentárního cyklu The Untold History of the United States, který se zaměřuje na význačné společenské události, jež byly ze strany médií ve své době podceněny. Jako poslední pak Stone přiveze svůj velkofilm Alexandr Veliký, a to už ve čtvrté sestříhané verzi. Návštěvníci Varů je uvidí jako první v Evropě.

Předsedou poroty bude Agnieszka Hollandová

FOTO: Agnieszka Hollandová

Agnieszka Hollandová. Zdroj: MFF Karlovy Vary

V čele mezinárodní poroty festivalu zasedne polská režisérka Agnieszka Hollandová. „Vždycky jsem měla problém s principem soutěže v umění, a to je důvod, proč jsem se většinou zdráhala stát se porotkyní. Je tolik věcí, které mohou ovlivnit rozhodování – člověk vidí filmy v jiné náladě, v jiné denní době, jako první nebo až šestý v řadě, před obědem nebo po něm! Přesto jsem si nedokázala nechat uniknout příležitost pomoci objevit nové filmy v Karlových Varech,“ popisuje Hollandová.

Ta ještě na studiích v Praze si vytvořila pevné pouto k české zemi. Však také nedávno natočila trojdílný seriál Hořící keř o smrti Jana Palacha a jeho odkazu. Právě tuto trilogii diváci uvidí v Karlových Varech – tentokrát na plátně místo v televizi na HBO.

Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převezme výtvarník kostýmů Theodor Pištěk. Jeho práci jsme mohli vidět hlavně ve snímcích Miloše Formana. Za Amadea například obdržel Oscara.

Co se týče světové premiéry digitálně restaurované kopie některého z československých filmů, loni to bylo Hoří, má panenko, letos zhlédneme drama Všichni dobří rodáci se skvělým Radoslavem Brzobohatým.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

MFF Karlovy Vary 2013 navštíví Oliver Stone, režisér Wall Street