Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Mezipatra: Blíží se 11. ročník filmového festivalu o životě sexuálních menšin

Redakce

Redakce

24. 10. 2010

FOTO: Mezipatra!SPeciál!Do českých kin opět zavítá pestrá přehlídka filmů s queer tématikou, mající za cíl seznámit širokou veřejnost se životem sexuálních menšin ve společnosti. Součástí festivalového programu bude řada doprovodných akcí, těšit se můžete i na módní přehlídku.

FOTO: Mezipatra

11. Mezipatra na hraně vysokého a nízkého umění, Zdroj: mezipatra.cz

Letošní ročník nese lehce ironický podtitul Vysoké umění, aneb co si pod tímto problematickým pojmem vlastně můžeme představit. Jaká umělecká díla lze zařadit do této privilegované kategorie? Právě četné diskuze nad významy vysokého a nízkého umění vedou tvůrce ke zpochybňování a boření hranic zažitých definicí alespoň ve svých dílech.

Festivalové filmy se zaměřují zejména na osobnosti výjimečných umělkyň a umělců z řad minoritní společnosti, kteří jsou pro svou tvorbu důležitou součástí queer kultury. Mezi hlavní lákadla patří americké Kvílení oscarových režisérů Roba Epsteina a Jeffreyho Friedmana, vyprávějící o životě legendy beatnické generace Allenu Ginsbergovi, nebo kanadský snímek Imaginární lásky o milostném trojúhelníku od režiséra Xaviera Dolana, který zároveň ztvárňuje jednu z hlavních rolí.

Mezi speciality 11. ročníku se řadí queer opera britského choreografa Mathewa Burna a jeho novátorské ztvárnění klasických děl jako Carmen nebo Labutí jezero, půlnoční sekce pop-punkových filmů bořících ustavená klišé vysoké filmografie nebo již slibovaná extravagantní módní přehlídka vysoké módy renomovaného brněnského návrháře Pavla Jevuly.

Retrospektiva bude věnována snímkům americké umělkyně a pionýrky lesbického videoartu Barbaře Hammer. Hudební zpestření zajistí koncert operního pěvce Josefa Škarky a nebude chybět ani tradiční série přednášek Queer café či vernisáže výstav mladých umělců a umělkyň, které proběhnou  již před začátkem festivalu v brněnské metropoli.

Jedenáctý ročník festivalu Mezipatra se bude konat od 4. do 9. listopadu v Brně a od 11. do 16. listopadu v Praze. Slavnostní zahájení se bude konat v brněnském kině Scala ve 20:30 hodin, v Praze pak v kině Lucerna ve 20:00.

Více informací o festivalu naleznete na jeho oficiálních stránkách.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mezipatra: Blíží se 11. ročník filmového festivalu o životě sexuálních menšin