Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Mezipatra 2010: Jaké byly letošní první dny?

Markéta Davidová

Markéta Davidová

13. 11. 2010

Zahájení letošních MezipaterVe čtvrtek večer proběhlo v pražském kině Lucerna slavnostní zahájení jedenáctého ročníku Queer festivalu Mezipatra, neboli festivalu, který osvobozuje od tradičního vnímání sexuálních a genderových identit založených na kategoriích muž/žena, heterosexuální/homosexuální.

Slavnostní zahájení Mezipater

Americká ambasáda podpořila premiéru filmu Kvílení, Zdroj: Mezipatra

Sál pražské Lucerny byl téměř plný a divácké páry typu muž a žena byly tentokrát v menšině. Ostatně i dva moderátoři večera: moderátorka pořadu „Q“ Barbara Hasci a anonymní kytka obřích rozměrů s výrazně mužským hlasem i ochlupením zamíchaly klasickými genderovými stereotypy. Na úvod moderátorka Barbara, v plavkách vycházející s nafukovacího bazénku, jmenovala osobnosti, které se netajily svou homosexuální orientací Freddiem Mercurym počínaje, přes Pedra Almodóvara po Křemílka a Vochomůrku (?!) a spousty dalších…

Byla představena odborná i studentská porota, úvodní slovo měl Aleš Bednařík, předseda Asociace českých filmových klubů, který představil film Kvílení (Howl) režiséra Roba Epsteina a Jeffreyho Friedmana, který tímto uvedl do distribuce. Po projekci byli všichni s příslibem drinku za lístek zváni do nedalekého klubu Hard Rock Café, kde se konala zahajovací You know who you are party.

Páteční filmy

Druhý den v pátek si mohli návštěvníci vybrat z bohatého programu kin Lucerna, Světozoru či zdarma navštívit jednu z připravovaných debat do Francouzského institutu. Páteční diskuze se věnovala tématu Menšiny v politice a jejich role v ní. Uváděné filmy se řadí do kategorie gay filmů (např. Kvílení, A Single Man…), lesbických (např. Feministický porno číči, Něžné fikce…) a smíšených filmů či kratších filmů s gay i lesbickou tematikou pohromadě.

"Kytka dává zabrat"

Michal Pěchouček - jeden z hlavních porotců festivalu Mezipatra

Mezi jeden z nich patřil film, respektive skupina filmů: Chvění, hraní, rodičovství a násilí, který obsahoval tragikomickou grotesku Svobodná matka, béčkovou žánrovku Chvění a jiskření, poetický gay film Toto navždy, celkem roztomilou povídku O slepičkách a ženských, která se dívá na queer problematiku dětskýma očima, a konečně český film studentů FAMU 3 sirky ozáří noc, který vypráví příběh o úseku prázdnin, jenž prožije nevinný František u své extravagantní tety Simony.

Tento snímek se podle tvůrců neřadí do témat, které si mnozí představují pod pojmem queer film, jako je například téma coming-outu neboli přijetí sebe sama, tolerance, vztahů… Zde se tvůrci nechali lehce inspirovat vlastním dětstvím, kdy hráli různé hry v převlecích. Jak to mohlo a nemuselo dopadnout, se diváci můžou dozvědět i dnes v sobotu, kdy filmy budou reprízované. Festival Mezipatra trvá do úterý, takže pokud vám připadá ta 96ti procentní většina už příliš fádní a nudná, neváhejte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mezipatra 2010: Jaké byly letošní první dny?