Menu
TOPZINE.cz
Studium

Mezinárodní jazykové zkoušky: Umíte francouzsky? Nechte si to potvrdit

Nikola Reindlová

Nikola Reindlová

28. 4. 2011

FOTO: Eiffelova věžMáte za sebou desítky hodin časování francouzských sloves, učení se imperfekta a zapamatovávání si členů? Nenechte to jen tak a udělejte si jeden z mezinárodních certifikátů z francouzštiny, ať to máte pěkně černé na bílém.

FOTO: Eiffelova věž

Parlez-vous français?, Zdroj:sxc.hu

Pro světaznalé francouzštináře nejsou zkoušky DELF/DALF žádnou novinkou, ale jak se zkoušky rozlišují a co od nich přesně očekávat?

Parlez-vous français?

Certifikáty z francouzštiny jsou rozděleny na dva typy. Prvním jsou zkoušky DELF (Diplôme d’Études en Langue Française), které mají čtyři stupně – od A1 (mírně pokročilý) přes A2 a B1 až k B2 (středně pokročilý). Na ně navazují zkoušky DALF (Diplôme Approfondi de Langue Française) se stupni C1 a C2, které podle evropského rámce odpovídají pokročilému uživateli jazyka.

Ať už jste mírně pokročilí nebo se vyrovnáte rodilému mluvčímu, zůstává struktura zkoušek stejná. Budete muset prokázat své schopnosti porozumět písemnému i mluvenému projevu a sami se projevit jak v psané, tak i v mluvené podobě francouzštiny.

Co se týče finančních nákladů, závisí cena zkoušky logicky na její úrovni. Za DELF A1 zaplatíte 700 korun. Cena se úroveň od úrovně zvyšuje, až se u DALF C2 zastaví na 2 800 korunách.

Francouzština jako jazyk odborníků a vědců

Zkoušky DELF/DALF jsou sice praktické, ale co když pracujete ve francouzské firmě nebo váš kolega vědec je Francouz a vy potřebuje francouzsky komunikovat v určitém odbornějším kontextu? V tom případě byste měli sáhnout po kurzech JASPEX (Jazyková a společenská příprava expertů), které jsou určeny vysokoškolsky vzdělaným odborníkům, kteří například pracují v zahraniční firmě, jsou členem mezinárodního vědeckého týmu, pořádají mezinárodní konference a semináře nebo se jich zúčastňují. Kurz vás na tuto specifickou komunikaci připraví, a na konci navíc dostanete papír s potvrzením, že na dané úrovni francouzsky umíte.

Anglicky umí každý

Dnešní doba je taková, že znalost angličtiny je pokládána za samozřejmost. Jsou to tedy právě další jazyky, mezi něž patří i francouzština, které ukazují vaše extra dovednosti a dávají vám větší šance ve škole i v práci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mezinárodní jazykové zkoušky: Umíte francouzsky? Nechte si to potvrdit