Menu
TOPZINE.cz
Studium

Mezinárodní jazykové zkoušky: I odborná angličtina má své certifikáty

Nikola Reindlová

Nikola Reindlová

17. 3. 2011

FOTO: Britská vlajkaSoučástí Cambridgeských zkoušek je známé FCE. Málokdo ovšem tuší, že v rámci těchto zkoušek existují i certifikáty z odborné angličtiny. Své odborné znalosti z angličtiny si tak mohou vyzkoušet zájemci z řad obchodníků, právníků a finančníků.

FOTO: Britská vlajka

Certifikáty můžete získat i z odborné angličtiny, Zdroj:sxc.hu

Jakákoli mezinárodní zkouška z cizího jazyka se bude ve vašem životopise pěkně vyjímat. Pokud vedle toho budete mít i zkoušku z odborné slovní zásoby v daném jazyce, je to jedno velké plus, jímž zastíníte ostatní zájemce o práci, kteří žádný certifikát z odborného jazyka nemají.

Obchodní angličtina

V obchodní angličtině můžete získat certifikát Business English Certificate (BEC). Tato zkouška prověřuje vaši schopnost používat angličtinu nejen v obchodních kruzích, ale i v administrativě a službách. Nemusíte mít konkrétní obchodní znalosti, protože zkouška zjišťuje především schopnost komunikovat v obchodním kontextu.

Vybrat si můžete ze tří znalostních úrovní. BEC Preliminary je pro začátečníky a odpovídá přibližně zkoušce PET. Uchazeč musí absolvovat čtení, psaní, poslech a konverzaci tak, aby získal alespoň 65% celkového hodnocení.

BEC Vantage je už pro středně pokročilé angličtináře a lze ji srovnat se zkouškou FCE. Struktura zkoušky zůstává stejná jako u BEC Preliminary s tím, že musíte splnit minimálně 60% všech cvičení.

BEC Higher je zkouška určená už pro skutečně pokročilé studenty, kteří jsou schopní skládat a pochopit složité větné konstrukce a mají už velmi rozsáhlou slovní zásobu. Jejím ekvivalentem je zkouška CAE. Průběh zkoušky je stejný jako u všech ostatních BEC zkoušek. Abyste certifikát získali, potřebujete dosáhnout alespoň 60% celkového hodnocení.

Angličtina pro právníky

Pro právníky vytvořila University of Cambridge ESOL Examinations a společnost Translegal zkoušku z anglického jazyka nazvanou International Legal English Certificate (ILEC). Podle Evropského referenčního rámce je zkouška řazena k úrovním B2 a C1, tedy středně pokročilý a pokročilý.

Zkouška je složená ze čtyř částí – čtení, psaní, poslechu a konverzace, každá z nich je hodnocena 50 body.

Finanční angličtina

Pokud chcete poukázat na to, že se v angličtině dokážete bez problému pohybovat v oblasti financí a účetnictví, je pro vás určena zkouška The International Certificate in Financial English (ICFE). V tomto případě spolupracuje univerzita v Cambridgi se společností The Association of Chartered Certified Accountants.

Zkouška je také složena ze čtení, psaní, poslechu a konverzace. British Council zveřejnil témata, se kterými se v rámci zkoušky pravděpodobně setkáte – finanční výkaznictví, podniková finanční strategie, odhad a analýza rizik, investiční bankovnictví, morální standardy v účetnictví, účetní normy, vymáhání pohledávky, účetní programy a IT, revize účtů, zpracování rozpočtu, bankovnictví a pojišťovnictví.

Stejně jako zkouška pro právníky odpovídá ICFE stupňům B2 (středně pokročilý) a C1 (pokročilý).

British Council

Všechny výše zmíněné zkoušky pořádá British Council několikrát do roka. Na jeho stránkách najdete, vedle veškerých informací o zkouškách včetně doporučených učebních materiálů, i registrační formulář s přesnou cenou pro tento rok a konkrétními termíny konání zkoušek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mezinárodní jazykové zkoušky: I odborná angličtina má své certifikáty