Menu
TOPZINE.cz
Studium

Mezinárodní jazykové zkoušky: Existují i jiné certifikáty než FCE

Nikola Reindlová

Nikola Reindlová

17. 2. 2011

Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem je velmi výstižné přísloví. Každý ví, že bez znalosti nějakého toho cizího jazyka se obzvlášť v dnešní době jen velmi těžko obejde. Přece jenom bychom ale mohli toto staré české přísloví poupravit tak, aby ještě lépe vystihovalo současnou situaci: umíš tolik jazyků, kolik máš certifikátů. Maturitou z angličtiny na žádného zaměstnavatele dojem neuděláte, zato zkouškou EBC (English for Business Communications) určitě ano.

FOTO:cizí jazyky

Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem, Zdroj:photobucket.com

Rostoucí počet jazykových škol odráží rostoucí zájem Čechů doplnit si jazykové vzdělání. Nabídka jejich kurzů se hemží zkratkami typu CAE, ÖSD nebo CILS. Abyste se v nich lépe orientovali, připravili jsme pro vás přehled několika mezinárodních jazykových certifikátů.

Angličtina

V České republice je ze zkoušek z angličtiny nejznámější soubor zkoušek s názvem Cambridge ESOL Examinations, jehož součástí je obecná i obchodní angličtina. Do tohoto uceleného souboru se řadí zkoušky KET (Key English Test; určená začátečníkům), PET (Preliminary English Test; pro mírně pokročilé), FCE (First Certificate in English; úroveň středně pokročilá), CAE (Certificate in Advanced English; pro pokročilé), CPE (Certificate of Proficiency in English; už kvalifikovaná znalost). Součástí je i IELTS (International English Language Testing system), což je praktický test dostupný v modifikacích od začátečníka až po velmi pokročilého uživatele jazyka.

Angličtinu si můžete otestovat i ve zkouškách City & Guilds. Jejich struktura je obdobná jako u zkoušek ESOL; zaměřují se na obchodní i obecnou angličtinu a mají verze určené pro začátečníky i pokročilé. Testy jsou označovány zkratkou IESOL (International English for Speakers of Other Languages).

FOTO: Studenti

Certifikát často znamená víc než maturita z jazyka, FOTO: Barbora Bednaříková, Topzine.cz

Vedle toho ještě existují evropské jazykové zkoušky TELC (The European Language Certificates) a ECL (European Consortium for the Certificate of Attainment in Modern Languages).

Němčina

Co se němčiny týče, jsou u nás nejrozšířenější certifikované zkoušky pořádané Goethe Institutem a organizací ÖSD (Österreichisches Sprachdiplom Deutsch). Vybrat si můžete mezi obecnou i odbornou němčinou i mezi různými úrovněmi pokročilosti.

Zkoušky z němčiny můžete stejně jako v případě angličtiny složit v rámci TELC nebo ECL.

Francouzština

V případě francouzštiny se skládají zkoušky DELF/DALF. Certifikát DELF (Diplom élementaire de language français) můžete získat pro kategorie mírně pokročilý a středně pokročilý. Certifikát DALF (Diplome approfondi de language français) je určen pro skutečně pokročilé francouzštináře.

Další jazyky

Pokud umíte italsky, můžete složit mezinárodní zkoušky CILS (Certificazione di Italiano come Lingua Straniera) nebo P.L.I.D.A. (Progetto Lingua Italina Dante Alidhieri).

Pro španělštinu existují zkoušky DELE (Diploma de Español como Lengua Extranjera).

Seriál článků o jazykových zkouškách

Protože je jazyků hodně a stejně tak i zkoušek z nich, připravujeme pro vás na Topzine.cz seriál článků o jednotlivých jazykových certifikátech, kde se dozvíte strukturu testu, úroveň potřebné pokročilosti a jak se na zkoušku připravit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mezinárodní jazykové zkoušky: Existují i jiné certifikáty než FCE