Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Mezinárodní interpretační kurzy: Ke klavíru s virtuózkou, zpívat vás naučí Pavarottiho přítel

Zuzana Černá

Zuzana Černá

24. 3. 2011

KlavírHudba nemusí být nuda. Nejen ti nejlepší teď mají možnost učit se od největších mistrů z Čech i ze zahraničí. Připraveny jsou Mezinárodní interpretační kurzy. Osmdesátka účastníků se může těšit na soukromé hodiny, společná vystoupení i nové kontakty. Uzávěrka přihlášek je 15. května.

Hodina klavíru

Profesor kroměřížské konzervatoře Ondřej Hubáček vysvětluje, jak na to, Zdroj: archiv, Martin Hroch

Druhý ročník Mezinárodních interpretačních kurzů Zábřeh s podtitulem Hudba ve městě J. E. Welzla (známý český dobrodruh, polárník, cestovatel a vynálezce, pozn. aut.) se uskuteční od 10. do 16. července 2011. V letošním roce se kurzy otevřou v oborech klavír, cembalo, klasický zpěv, housle, violoncello a komorní hra.

„Rádi bychom navázali na tradici podobných projektů v zahraničí jako je například Výmar, Vídeň nebo Oxford a zachovali i srovnatelnou uměleckou úroveň. Letos se nám podařilo přivést vynikající umělce z Itálie, Německa i Velké Británie,“ říká ředitel kurzů Martin Hroch.

Cvičit, cvičit, cvičit, taková je cesta na konzervatoř

„Najednou vznikl chumel lidí, kteří měli stejný cíl. Loni přijela řada lidí z celé republiky, kteří si přáli uspět v přijímacích zkouškách na konzervatoř, a dnes už se někteří z nich opravdu mohou pochlubit statusem posluchače některé z českých konzervatoří,“ vyzdvihuje Hroch také neformální atmosféru.

Díky ní mají mladí talenti možnost navázat kontakty se svými učiteli, kteří nezřídka spolupracují také se zahraničními školami. Mohou se tak dostat třeba i na zkušenou do zahraničí.

„Mnohdy se za ten týden intenzivní práce, kdy člověk má skoro každý den hodinu a žije v té komunitě lidí se stejným cílem, udělá daleko víc práce než za půl roku. Člověk umělecky vyroste daleko rychleji, než kdyby byl někde sterilně zavřený a cvičil,“ popisuje svoji vlastní zkušenost Martin Hroch, který absolvoval mistrovské kurzy ve Vídni, v Elwangenu, Baden-Badenu nebo Štrasburku.

Děti

Certifikát o absolvování za odměnu, Zdroj: archiv, Martin Hroch

Lektor klavíru Ondřej Hubáček z Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži oceňuje kvalitní nástroje: „Výhodou je, že lektor na kurzech nepracuje s žáky na rozdíl od jejich pedagogů dlouhodobě. Neslyší tytéž skladby každý týden na hodinách, a tak nemá naposlouchanou žákovu interpretaci. Může proto upozornit na věci, které jeho pedagoga neruší, protože si na ně jednoduše zvykl,“ a dodává: „Věta Jé, to bych si chtěl také zahrát! bývá často důležitým impulzem k tomu, že se hudba stane nedílnou součástí života mladých lidí.“

Šestidenní umělecký workshop není jen pro ty, kdo už se hudbou profesionálně zabývají, ale také pro žáky základních uměleckých škol a širokou veřejnost v každém věku.

Kromě alespoň čtyř individuálních lekcí na všechny čekají odborné přednášky, diskuse a cvičení. Třešničkou na dortu budou koncerty samotných lektorů a dalších renomovaných umělců. Každý účastník kurzů dostane certifikát.

CO? Mezinárodní interpretační kurzy

KDY? Od 10. do 16. července 2011

KDE? Zábřeh (Olomoucký kraj, okres Šumperk)

S KÝM? Vanda Jandová, Martina Mergentalová, Ondřej Hubáček, Hana Vlasáková, Martin Hroch, Lea Vítková, Antonio Carangelo, Ivan Parik, Kamil Žvak, Jan Schulmeister

ZA KOLIK? 1 500 až 5 000 Kč

Podrobné informace o Mezinárodních interpretačních kurzech Zábřeh, přihláškách, programu i lektorech naleznete zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mezinárodní interpretační kurzy: Ke klavíru s virtuózkou, zpívat vás naučí Pavarottiho přítel