Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Mezinárodní festival outdoorových filmů dorazil do Prahy. Čeká vás adrenalin a cesty za hranice lidských možností!

Adéla Nikodýmová

Adéla Nikodýmová

25. 11. 2010

8. ročník putovního festivalu vám skrze filmy a doprovodné programy umožní nahlédnout do míst, kam byste se sami nejspíše nikdy nepodívali. Letos se do soutěže vybralo 90 z celkových 130 přihlášených filmů z 21 států světa. V Praze bude během 9 dní uvedeno 67 filmů. Filmy nemají scénář, utváří se postupně a nic z toho, co budete moci vidět, není nahrané. Filmaři mají možnost ukázat lidem, co všechno mohou dokázat.

Promítat se budou filmy z 21 zemí světa, Zdroj: youtube.com

Slavnostní zahájení proběhlo 7. října ve Zlíně a město se na tuto velkou událost připravovalo 2 roky. Nyní od 26. listopadu probíhá na své letošní poslední zastávce – v Praze, kde bude také 4. prosince slavnostně ukončen v Kině Lucerna. Přijít může každý, tak proč ne zrovna vy?

Co festival nabídne v Praze?

Promítat se bude v Kině Atlas a Kině Lucerna. Za shlédnutí stojí například snímky:

Alone on the Wall (Sám ve stěně). Alex Honnold, jeden z nejlepších sólo lezců (lezení bez jištění), a kolmá stěna, vysoká více než 600 m.
The Fine Line
(Jemné linie), oceněný za režii a kameru, vznikl ve spojení sportovců s odborníky na laviny a bude zachraňovat lidské životy.
Brahmaputra, první česká expedice bojuje o holý život na jedné z největších světových řek.
Stratení Nomádi, cestopisný film o lyžování v Kyrgyzstánu se promění ve velké dobrodružství.
The Asgard Project je o expedici jednoho z nejlepších horolezců Lea Houldinga, která zdolává jednu z nejobtížnějších hor světa – Mount Asgard.
Ecce Ach Maco, dokument o basejumpu do propasti Macocha.

Dál bude probíhat doprovodný program v Městské knihovně v Praze. Výstava fotografií jižního a severního pólu od autorů Petra Horkého a Pavla Béma nazvaná Póly země. Besedy s cestovatelem a spisovatelem dr. Miloslavem Stinglem,  ředitelem festivalu Jiřím KráčalíkemExpedice Kamčatka 2010 – nebo prvním Čechem, který vystoupil na Mount Everest, Leopoldem Sulovským. Český polárník Václav Sůra, který jako druhý na světě přešel se svým společníkem Bajkal, nám 2. listopadu poskytne svědectví o točení v extrémních podmínkách, pochodu v minus šedesáti stupňových mrazech a trhlinách v ledu na besedě Bergans Bajkal 2010.

Na programu ČT 4 můžete do 6. prosince každé pondělí sledovat pořad o outdoorových filmech a sportovcích – Minuty dobrodružství. Můžete ho najít i on-line na internetových stránkách České televize. A od 23. listopadu do 31. prosince bude v Kavárně Lucerna probíhat výstava černobílých fotografií Jiřího Kráčalíka Hory ve fotografii.

Rozloučení v Lucerně

V Kině Lucerna se uskuteční 4. prosince od 18 hodin slavnostní zakončení festivalu. Budou předány ceny vítězným filmům v kategoriích:

A. dobrodružný a extrémní sportovní film

B. horolezecký a horský film

C. dobrodružný vodní sportovní film

D. cestopisný film

Předávat je bude mnoho významných osobností především z řad sportovců. Hostem bude i Viktor Bojarskij, legendární profesionální polárník, a členové poroty moderátor Pavel Anděl a režisér Karel Janák. Těšit se můžete na vystoupení indonéských tanečnic v krojích, Hamcora Jazz Band, soutěž o outdoorové ceny a ukázky vítězných filmů. Vstupenky je možno zakoupit v předprodeji Kina Lucerna.

Rok od roku větší

Festival se stále zvětšuje a rozrůstá. Letos zaznamenal největší účast a měl nejvíce promítacích míst. Rozšiřovat se bude i dál. Již teď se chtějí příštího festivalu účastnit tři další města a chystá se pozdější distribuce filmů.

„Tyto filmy mohou nabídnout více než ty falešné filmy, které točím já a moji kolegové,“ říká režisér Karel Janák.

Tento festival není jen o extrémních filmech, ale o přírodě, kultuře a místech, kam se moc lidí nedostane. Nejsou to jen filmy, kde se může člověk zabít. Odehrávají se sice často na hranici života a smrti, ale filmaři se do takových situací skutečně dostanou. Nejde jen o nebezpečí, ale o vrcholové sportovní výkony a cestopisy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mezinárodní festival outdoorových filmů dorazil do Prahy. Čeká vás adrenalin a cesty za hranice lidských možností!