Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Mezinárodní festival animovaných filmů je u konce

Nikola Němcová

Nikola Němcová

4. 5. 2010

První ročník soutěžní festivalové projekce Anifilm, který se konal od 28. dubna do 2. května, je u konce. Pětidenní festival uvedl česko-slovenskou soutěž, nejnovější animované snímky z českých luhů a hájů, ale i celosvětová díla. Mimo projekce nebyla nouze ani o doprovodný program, besedu s Jiřím Lábusem a výstavy.

Řada zajímavých hostů

Marie Procházková, Michaela Pavlátová, Galina Miklínová, Pavel Koutský, Jan Jíra, Aleš Tříska, Aneta Kýrová a mnoho dalších poctili festival svojí návštěvou. V sobotu večer se během slavnostního ceremoniálu předaly ceny vítězům česko-slovenské soutěže. Soutěž byla rozdělena do kategorií Studentská tvorba a Televizní a zakázková tvorba. Celkem se přihlásilo 150 filmů, z nichž bylo výběrovou komisí vybráno 37 snímků.

Porota a vítězové

V porotě zasedala Zdenka Deitchová, Martin Búřil, Andrej Kolenčík, Denisa Abrhámová a Pavel Mandys. Udělili několik ocenění. Jedním z oceněných byl Jakub Kouřil z Univerzity Tomáše Bati s filmem Cestou lesní, který získal cenu za Zvláštní uznání poroty v kategorii Studentská tvorba. Ocenění získal za řemeslně výborně zvládnutou klasickou animaci s množstvím dobře načasovaných dílčích gagů.

Nejlepší filmy

Michal Meszáros z Vysoké školy múzických umení si za film Pružinka odnesl cenu za Nejlepší studentský film. Porotu zaujal nenápadnou suverenitou trojrozměrné animace. Nejlepším filmem v kategorii Televizní a zakázková tvorba si cenu odnesl Jaromír Plachý. Jeho film Nunovó tango měl svébytný výtvarný styl, soulad s hudební složkou a vtipné popkulturní citace, které se porotě zalíbily. Nunovó tango si odneslo i ocenění Cena města Třeboně za nejlepší film.

Logorama, Zdroj: distributor filmu

Doprovodný program

V rámci doprovodného programu mohli diváci zhlédnout současnou celosvětovou celovečerní animovanou tvorbu, a to v sekci Kaleidoskop, který uvedl např. Tajemství tety Eleanor. Dalšími snímky, které se předvedly na Anifilmu byly Číslo 9, Koralína a svět za tajemnými dveřmi, Příběh o Zoufálkovi, Vzhůru do oblak nebo letošní vítěz Oscara v kategorii Krátkých animovaných filmů –  snímek Logorama.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mezinárodní festival animovaných filmů je u konce