Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Mexické vánoční veselí: Děti rozbíjejí piňatu napěchovanou dárky

"Děti při mexické posadě představují poutníky jdoucí do Betléma."Děti se zavázanýma očima bloumají po pokoji a snaží se strefit dřevěnými hůlkami do papírové piňaty, aby uvolnili schované hračky a sladkosti. Tak vypadá střípek z bujarých oslav mexických Vánoc.

"Děti při mexické posadě představují poutníky jdoucí do Betléma."

Děti při posadě hrají poutníky na cestě do Betléma, zdroj: youtube.com

Žádný mexický svátek není nudným udržováním starých tradic. Dokonce i mexická podoba Dušiček, tedy Svátku mrtvých, je pořádná jízda, kdy Mexičané vyrážejí do ulic bavit se v maskách kostlivců. Proto si můžete být jistí, že ani k Vánocům v Mexiku nepatří jen tiché sváteční rozjímání, ale hlavně smích a zábava.

Místo drahých stromků papírový oslík

Vánoční stromečky se dovážejí z Kanady, proto si je kvůli drahé ceně nemůže většina Mexičanů dovolit. Jako náhradu si vymysleli piňatu, se kterou se můžete setkat i během roku na narozeninových oslavách a výročích. Piňata je papírová nádoba připomínající osla nebo několikacípou hvězdu, kam rodiče schovají drobné dárky a sladkosti.

Děti "osvobozují" sladkosti z piňaty.

Toto rozbíjení piňaty skoro vypadá jako vražda koně

Dárky nejsou označené jmenovkami, proto záleží na rychlých rukách a bojovnosti capartů, kteří se vrhají ve skupince na vánoční nadílku. Dítě, které jako první rozbije piňatu, je hrdinou celé oslavy.

Vánoční hra ale začíná ještě dříve, než se dostanou k piňatě. Nejdřív totiž děti obcházejí celý dům, zpívají vánoční"Příprava piňaty na mexické Vánoce." koledy a klepou na dveře pokojů. Jenže všechny pokoje zůstávají zamčené stejně jako srdce těch, kteří odmítli poskytnout přístřeší Josefovi a těhotné Marii v den narození malého Ježíška.

Malí Mexičané a Mexičanky si svítí pouze svíčkami a v celém domě je zhasnuto. Jediné dveře, kterou jsou otevřené, vedou do místnosti s piňatou.

„Kontejner“ na dárky visí pověšený na stropě a čeká, až ho děti se zavázanýma očima najdou a rozbijí dřevěnými hůlkami.

Vánoční „divadlo“ jménem Posada

Samotnému Štědrému večeru předchází devítidenní období zvané las posadas.

Vánoční hvězda pochází právě z Mexika.

Věděli jste, že známá vánoční hvězda pochází z Mexika?

Tradice se váže k hledání noclehu a putování Josefa a těhotné Panny Marie před narozením Ježíše Krista. Každá domácnost by měla v jednom z devíti dnů před Štědrým dnem uvítat sousední děti jako poutníky, kteří přišli do Betléma.

Děti zazpívají koledy u tří domů, ale jen organizátoři posady je vpustí dovnitř. Po společné modlitbě následuje dětská oslava s již popsaným hledáním piňaty.

V období posadas se také lidé vzájemně navštěvují, zvou se na punč a hosté v mexických domácnostech dostanou sladké placky buñuelos, polité hnědým sirupem.

Vánoční pouť v Mexiku

V Mexiku si také oblíbili průvody symbolizující cestu do Betléma.

O štědrovečerní půlnoci hvízdání píšťalek, zvonění zvonů a ohňostroje ohlašují narození Ježíška. Mexické rodiny poté odcházejí do kostelů na mši nebo rovnou začínají se štědrovečerní večeří. Vánoční pokrmy se liší region od regionu. Smlsnete si na krocanovi, mořské tresce nebo jiných místních specialitách.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mexické vánoční veselí: Děti rozbíjejí piňatu napěchovanou dárky