Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Metropolitní opera: Tentokrát Hamlet

Nikola Němcová

Nikola Němcová

25. 3. 2010

V sobotu 27. března se od 17:45 uskuteční předposlední přímý přenos oblíbené série Metropolitan opera: Live in HD. Diváci mají možnost zhlédnout operu Hamlet od francouzského skladatele Ambroise Thomase (1811-1896), který se inspiroval Shakespearovo předlohou.

Zdroj: archív zpěvačky

Marlis Petersen Zdroj: archív zpěvačky

V hlavní roli se představí slavný britský barytonista Simon Keenlyside, který se svým Hamletem, jehož hraje 14 let, slaví velký úspěch. Původně ohlášenou Natalii Dessay nahradí německá sopranistka Marlis Petersen. V České republice budeme mít možnost zhlédnout Hamleta ve 20 kinech v 18 městech. Nově se k nim připojuje Městské kino v Chrudimi.

Poslední záchrana

Marlis Petersen je německá sopranistka se slibnou kariérou. Diváci jí mohli spatřit na všech významných operních jevištích světa a spolupracovala i s těmi nejslavnějšími symfonickými orchestry. V roli Ofélie jsme jí měli možnost vidět již v roce 2006 v Düsseldorfu. Marlis ještě 12. března zpívala titulní roli v Médee ve Vídeňské státní opeře a 14. března již začala zkoušet v Metropolitní opeře, aby 16. března zpívala premiéru Hamleta v New Yorku. Americký deník The New York Times Petersen za její impozantní výkon přejmenoval na last minute sopranistku, která zachraňuje Metropolitní operu.

Opera Magická flétna Zdroj: metinhad.cz

Nejlepší Hamlet? Jedině v Metropolitní opeře

„Simon Keenlyside je ve svém oboru naprostá světová špička, lepšího Hamleta v současnosti nenajdete,“ říká za organizátory přenosů do ČR Martin Cíkánek a pokračuje: „Ofélie Marlis Petersen je v tuto chvíli pro mnohé  možná velkou neznámou, ale její fantastický výkon ve vídeňské Médee dává tušit, že i tentokrát je před námi mimořádný umělecký zážitek, který si žádný milovník opery nemůže nechat ujít.“

O projektu

Přenosy Metropolitan Opera: Live in HD kombinují špičkové operní umění s nejmodernějšími technologiemi. HD (High Definition) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. Přenosy Met: Live in HD se do České republiky uskutečňují od prosince roku 2007. Přenos Bizetovy opery Carmen sledovalo v lednu tohoto roku ve 20 kinech v ČR přes 6000 diváků.

Celosvětově sledovalo Bizetovu Carmen v přímém přenosu téměř 250 000 diváků a další desítky tisíc ji uvidí ze záznamu v rámci série Encores/Přidáváme! Držitelem licence na přímé přenosy z Metropolitní opery New York do České republiky je distribuční společnost Aerofilms, která je uvádí ve spolupráci s uměleckou agenturou Cikánek management.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Metropolitní opera: Tentokrát Hamlet