Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Metalová puma Sabaton zasáhla Prahu

Jaroslav Pustina

Jaroslav Pustina

8. 11. 2010

FOTO: Sabaton!FOTOGALERIE!Švédské tažení pokračuje. Po obsazení Zlína 6. listopadu 2010 hlásí o pouhý den později generální štáb útok na Prahu. Power metalová war machine Sabaton za vydatné podpory Steelwing a Alestorm při své ofenzivě nenechala kámen na kameni. Pacifisté ven!

FOTO: Sabaton

Nic pro slabé povahy, Foto: Martin Kroa, Topzine.cz

Psal se 7. listopad 2010. Stanice metra Vltavská mne uvítala pochmurným lijákem. Provazy deště se ale brzy rozestoupily, aby odhalily Kulturní centrum Vltavská, na první pohled nehostinnou funkcionalistickou budovu, jež ale podezřele ochotně otevřela své brány, lákajíc metalové fanoušky do svých útrob.

Zatímco se sál plnil lidmi ocejchovanými nezaměnitelným S na tričkách a mikinách, slétli k nám Steelwing nesoucí na svých železných perutích poměrně solidní heavy metal. Přestože dle názorů několika návštěvníků nebyli špatní, přece jen zde všichni byli kvůli někomu jinému.

Po krátké pauze bylo publikum tak akorát natěšené na pirátský nájezd v podání skotských Alestorm. Na vlnách rozbouřeného pirate metalu jsme slyšeli mimo jiné Wenches či Wolves of the Sea. Příjemnou tečku třičtvrtěhodinové plavby pak tvořila píseň všech mořských vlků Keelhauled.

Během přestávky začal už tak přeplněný sál praskat ve švech. Horko začínalo být nesnesitelné a přehnaná záloha na pivní kelímek nutila davy skupovat ve velkém plechovky gambáče, který velmi brzy beznadějně došel. Poměrně dlouhé čekání na headlinera večera se však beze zbytku vyplatilo. Sabaton zahájili svůj výstup tradiční obrněnou Ghost Division.

Tlačenice pod pódiem způsobila několik lokálních incidentů, které se naštěstí ale vyřešily i bez použití zbytečného násilí. Jen co se situace ustálila, mohli si fanoušci plně vychutnat poctu českým pilotům v exilu v dalším songu Aces In Exile. Po úžasných Cliffs of Gallipoli přišla hymna všech polských metalisů 40:1 mapující hrdinskou obranu polských jednotek proti hitlerovské invazi u Wizny.

Jakožto kapela, která si zakládá na kontaku s fanoušky, se Sabaton rozhodli vyslyšet přání davu a zahráli i kontroverzní The Final Solution z posledního alba Coat of Arms. Kapitán Brodén tuto baladu i náležitě uvedl, aby si případní věci neznalí kritici nemohli tuto píseň vyložit špatně. Následující song Attero Dominatus byl jedním z vrcholů večera. Hořící Berlín, pád Třetí Říše a Hitler konečně umlčen! Tento song nemohl nechat nikoho na pochybách. Tohle byl ten pravý military metal, kvůli kterému jsme se skrze krev, pot a slzy udrželi v kotli.

FOTO: Sabaton

Kytarová sóla samozřejmě nemohla chybět, Foto: Martin Kroa, Topzine.cz

Pecku Wolfpack, oslavující německá ponorková komanda číhající v hlubinách Atlantského oceánu za druhé světové války, následovala série songů z posledního alba Coat of Arms. Po posledním velmi vyvedeném sovětském Panzerkampfu se Sabatoni odporoučeli. Ovšem jen na moment. Jako přídavek sáhli k osvědčenému albu Art of War.

Frontman Joakim Brodén vzdal hold svému českému původu když prohlásil, že český holky jsou dobrý holky, a bezchybně odrecitoval říkanku Kočka leze dírou, která propocené metalové fanoušky dovedla k extázi. Sabaton pozitivní fanoušek si pak zajisté vzpomněl na stejný Brodénův recitál na Masters of Rock 2010 ve dvě hodiny ráno. Je jen jediná škoda, že se poloviční Čech z matčiny strany Brodén nenaučil nějakou další dětskou říkanku.

Závěr koncertu nás konečně zavedl na zkrvavené pláně Normandie roku 1944, kde američtí vojáci zaplatili svým životem naši svobodu. Posledním výdechem válečné bestie Sabaton pak byla Metal Machine, po níž se frontman Brodén vydal na crowd surf pouť rozvášněným davem. Každý tak měl šanci si sáhnout na svého hrdinu, poněvadž Brodén nesen davem procestoval celý sál KC Vltavská tam a zpátky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Metalová puma Sabaton zasáhla Prahu