Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Metallica vtrhla do českých kin. Pod taktovkou režiséra Predátorů

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

27. 9. 2013

Poslouchají je kovaní příznivci tvrdé hudby, kterým už pomalu ale jistě táhne na důchod, stejně tak jako jen horko těžko plnoletí. Metallica nikdy nejela v zajetých metalových kolejí. Škatulka uřvaných hrozičů jim začala být brzy malá. V posledních letech to dokazují a výsledkem je i jejich nejnovější počin – záznam jednoho z jejich koncertů uváděný i v síti kin IMAX.

Robert Trujillo si to dává, jak se říká u nás na vsi. Zdroj: Forum Film CZ

Robert Trujillo si to dává, jak se říká u nás na vsi. Zdroj: Forum Film CZ

Když se řekne metalový fanoušek, leckdo si představí vlasatého drsňáka v koženém oblečení ověšeného řetězy. Autor těchto řádků má do tohoto obrázku hodně daleko a loví spíše v poklidnějších hudebních vodách. O to většího překvapení se však dočkal při hodince a půl na „dokumentu“ Metallica: Trough The Never.

„Tak co tam lezeš, pitomče, když se ti tahle hudba nelíbí?“ Klid tam vzadu, vysvětlení následuje. Pod na první pohled standardním koncertním záznamem je totiž režisérsky podepsaný sympaťák s maďarskými kořeny Nimród Antal. Nic vám to neříká? Tenhle chlápek má na svém kontě třeba podařené Predátory nebo Revizory.

Při natáčení koncertu čtveřice Kirk Hammett, Robert Trujillo, Lars Ulrich a James Hetfield ukázal, že si dokáže poradit i s jemu cizím žánrem. Strhující show, při které nechybí pompézní světelné efekty, výbuchy a salvy ohně, okořenil subtilním vedlejším hraným příběhem. Ten sleduje jakéhosi cápka, který dostane od produkce koncertu jednoduchý úkol – přivést tajemnou brašnu, ve které se skrývá… No, však uvidíte.

"Give me fuel, Give me fire, Give me that which I desire!"

„Give me fuel, Give me fire, Give me that which I desire!“

Hrané pasáže hezky doplňují rozjetou hudbu a v závěru se pak obě „příběhové“ větve hezky spojí. Nenásilně a překvapivě. I kdyby se však Antal soustředil jen a pouze na samotný koncert, měl by i tak vyhráno. Metallica má stále energie na rozdávání. Kdo na této hudbě vyrůstal, už nejspíš stojí ve frontě na lístky. Všichni ostatní by si do ní měli jít stoupnout také. Slyšet za pár korun Metallicu „skoro naživo“, to za to přeci stojí

Pokud si chcete našlapané představení užít v tom nejlepším možném formátu, měli byste si pospíšit. V pražském IMAXu se Metallica zdrží pouhý týden, načež ji zde vystřídá neméně podařený snímek Gravitace. Pokud nestíháte, nevěšte hlavu, metaloví mágové se následně rozutečou do běžné distribuce a narazíte na ně ve většině větších kinosálů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Metallica vtrhla do českých kin. Pod taktovkou režiséra Predátorů