Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Metallica a její diskografie. Projděte se jedenácti alby

Redakce

Redakce

18. 11. 2010

Kapelu Metallica zná snad i ten nejzarytější odpůrce metalu a její skladby se hrají na rádiích, která mají daleko k rádiím alternativním či rockovým. Na druhou stranu však patří do tzv. velké čtyřky trash-metalu a má rozsáhlou základnu undergroundových fanoušků. Za dvacet devět let svého fungování stihla tato skupina vydat jedenáct alb a získat osm cen Grammy.

V roce 1981 se bubeník Lars Ulrich rozhodl založit kapelu, proto podal inzerát do novin. Od té doby se ve skupině vystřídalo více hudebníků. V první stabilní sestavě figurovali zpěvák a kytarista James Hetfield, kytarista Dave Mustaine, baskytarista Ron McGovney a bubeník Lars Ulrich. Za basou se ale Ron brzy vystřídal s Cliffem Burtonem.

Dva roky od prvního setkání již vyšlo první album Kill ´Em All, z něhož pochází Hit The Lights a také Motorbreath. Při natáčení tohoto alba se skupina rozhodla vyřadit z činnosti Mustaina a nahradit ho Kirkem Hammettem.

Kapela nelenila a další deska Ride The Lightning vyšla o rok později, v srpnu 1984. Někteří fanoušci již po vydání tohoto, teprve druhého alba kritizují komerčnost kapely. Ze zmíněného alba pochází skladba Fade To Black.

V této době kapela hledala zázemí, manažera a vydavatelství, vyhrála Q-Prime Management a Elektra a díky tomuto výběru následuje rychlý sled větších koncertů. V srpnu 1985 již Metallica hraje pro devadesát tisíc fanoušků na festivalu Days on the Green.

I přes tragickou smrt baskytaristy Cliffa Burtona, jenž zemřel při autobusové nehodě, skupina v roce 1986 vydala album Master of Puppets se stejnojmenným ústředním hitem. Jasona Newsteda, který na albu nahrával baskytaru, si u sebe nakonec nechali.

Dva roky na to následuje …And Justice For All, ze kterého pochází mimo jiné i oblíbená skladba One, a album Metallica jinak nazývané Black Album z roku 1991. To se, hlavně díky všeobecně známé pecce Nothing Else Matters, umístilo na 1. místě žebříčku Billboard 200.

Dále vyšlo v roce 1993 vůbec nejprodávanější album Metallicy Live Shit: Binge & Purge, v červnu 1996 Load, které hudebníci nahrávali s krátkými vlasy, a v roce 1997 ReLoad, v roce 1998 album s garážovými hity Garage Inc.. V roce 1999 S&M obsahující známý Devil´s Dance.

Nový basák Newsted od kapely odešel v lednu 2001 a vystřídal ho stávající producent Bob Rock. O půl roku později odešel Hetfield na odvykací kůru, to už vypadalo zle a fanoušci se mohli domnívat, že Metallica už nezačne znovu hrát. Ale James Hetfield se vrátil a na post baskytaristy je přijat Robert Trujillo, zde se drží dodnes. Nutno ještě podotknouti, že náhradním doprovodným kytaristou při Jamesových úrazech se stal John Marshal.

V roce 2003 St. Anger a v roce 2008 Death Magnetic. Poslední koncerty v rámci turné Death Magnetic kapela odehrává právě nyní a v březnu se chystá na nahrávání další desky.

Metallica má mimo vlastní CD na kontě ještě dvě EP, konkrétně Garage Days Re-Revisited z roku 1987 a v roce 2004 vydané Some Kind of Monster, dále několik soundtracků, např. k filmu Mission Impossible. Zanedbatelná nejsou ani ocenění, patří sem osm cen Grammy, sedm za nejlepší skladbu a jedna za nejlepší metalové album, konkrétně Metallica, dále dvě MTV Video Music Awards, dvě American Music Awards, tři Billboard Music Awards, Lars Ulrich získal cenu Bammies za nejlepšího bubeníka a mnoho dalších.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Metallica a její diskografie. Projděte se jedenácti alby