Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Městská divadla pražská uvedou dvě nové komedie

FOTO: Nové představení AstrologDivadla ABC a Rokoko si připravila pro své diváky další premiéry. V listopadových dnech představí dvě nové komedie od zahraničních autorů. Těšit se tak můžete na inscenaci Konečně šťastná? a na Astrologa.

FOTO:Představení Astrolog v Rokoku

Jiří Hána v roli Astrologa Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

Astrolog

První listopadovou premiérou je hravá podvodnická komedie plná intrik, důmyslných lstí, zápletek a podvodů, které se, jak to často bývá, mohou nečekaně obrátit proti jejich strůjcům. Poprvé se představí v sobotu 6. listopadu 2010 v Divadle Rokoko.

Třetí premiéra letošní divadelní sezony vznikala pod vedením bulharského režiséra Nikolaje Peneva a dramaturga Jiřího Janků.

V roli Astrologa se představí Jiří Hána, v dalších úlohách pak Vasil Fridrich, Martin Písařík, Petr Klimeš, Zuzana Kajnarová a další.

Máme rádi prevíty

„Astrolog je hra o podvodnících a lhářích. I v dnešní době, stejně jako v renesanci, existují lidé, kteří snadno a lehce podlehnou nějaké manipulaci. Ale také jsou mezi námi ti, kteří, ač velmi příjemně a bez úsilí, lžou a podvádí,“ upřesňuje téma hry režisér Nikolaj Penev a letmo odkrývá děj: „Nakonec se i samotný Astrolog stává obětí vlastních lží, ale stejně pro něj máme pochopení.“

Foto: Kostýmní zkouška z Astrologa

Kostýmní zkouška v divadle Rokoko

Komedie dell’arte
Astrolog patří do skupiny her, které v pokladnici světového dramatu zanechala renesanční Itálie, jež v šestnáctém století vytvořila živnou půdu pro pěstování divadelní komedie. Vedle improvizované lidové komedie dell‘arte pro nejširší vrstvy obyvatelstva se rozvíjela také tzv. vzdělanostní komedie – commedia erudita.

Astrologa napsal původně astrolog

Tento typ divadelních představení se vyvinul ze zábavy poměrně malého počtu humanitních vzdělanců z vyšších společenských kruhů a byl určen pro slavnosti v palácích a na dvory nejvýznamnějších renesančních vladařů.

Autor Astrologa Giovanni Battista Della Porta byl především vědcem – matematikem, astrologem, alchymistou, meteorologem a filozofem, přesto ve svém Astrologovi prokázal velký smysl pro humor, hravost a cit pro dramatickou stavbu.

Groteska s prvky lyrického cynismu

„Pro inscenaci tohoto textu je v dnešní době nutná razantní dramaturgická úprava a také jeho jednoznačný výklad. Proto jsme oslovili mladého bulharského režiséra Nikolaje Peneva, jehož dosavadní tvorba by měla být zárukou hravosti,“ prozrazuje pozadí výběru režiséra dramaturg Jiří Janků.

„Snažím se vyhýbat nějaké žánrové definici her, které režíruji. Ale možná bych řekl, že pro mě je Astrolog taková lidová groteska s prvky lyrického cynismu,“ dodává Penev.

Astrolog

Premiéra: 6. listopadu 2010

Režie:  Nikolaj Penev

Dramaturg: Jiří Janků

Výprava: Lubica Bábek Melcerová

Hrají: Jiří Hána, Vasil Fridrich, Martin Písařík, Petr Klimeš, Hana Doulová, Zuzana Kajnarová a další.

Konečně šťastná?

Foto: Čtená zkouška hry Konečně šťastná?

Čtená zkouška hry Konečně šťastná?

Čtrnáct dní po premiéře Astrologa se návštěvníkům tentokrát druhé scény, Divadla ABC, představí hořká komedie Konečně šťastná?. První uvedení vůbec měla v roce 2008 v londýnském Národním divadle a stala se doslova přes noc hitem divadelní sezóny.

Neméně úspěšná byla i ve Spojených státech a postupně se objevuje na divadelních prknech po celém světě. U nás ji diváci zhlédnou v české premiéře 20. listopadu. V roli úspěšné ženy na vrcholu kariéry se v režii Petra Svojtky představí Veronika Gajerová.

Vesele o neveselých věcech

Hlavní hrdinka Kitty je úspěšná manažerka, která ovšem vedle svých pracovních problémů řeší trápení svého idealistického manžela, smrtelnou chorobu otce, rozpady vztahů svých blízkých přátel a také trable své stárnoucí matky.

Patrně proto, že se jedná o originální nahlédnutí do běžných problémů obyčejného života, které je plné vtipných dialogů o nepříliš veselých věcech, dotýká se hra většiny z nás, a tím lze také vysvětlit její celosvětový úspěch.

FOTO: Veronika Gajerová jako Kitty

Veronika Gajerová na 1. čtené zkoušce

„Kitty má v sobě směsici všech možných vlastností. Je velice poznamenaná svou matkou, dětstvím, otcem, má vyhraněný vztah k sexu. Je zastáncem tradiční rodiny, ale zároveň cítí, že to doma nefunguje. Její potlačovaná vášeň, nedostatek něhy a lásky, neuspokojivý sex, to jsou věci, které někde bují a pulzují a vyhřeznou na nečekaných místech,“ říká o své postavě herečka Veronika Gajerová.

„Pro mě hra klade nejzákladnější otázky lidského soužití, tedy nakolik člověk může být dlouhodobě šťasten v partnerském vztahu,“ prozrazuje o hře režisér Petr Svojtka. „Po staletí bylo manželství považováno za posvátnou instituci, ve které by lidé měli v lásce strávit celý život. Tento přístup se během několika desetiletí naprosto proměnil. Nedávno jsem byl na evangelické svatbě, a přišlo mi docela bizarní, když farář říkal, že ty dva lidi posílá na cestu, na níž on sám už dvakrát zabloudil. Dávno se nevěří na lásku za hrob, dnes se spíše řeší, kdy a jak je dobré vztah ukončit.“

Konečně šťastná?

Premiéra: 20. listopadu 2010

Režie:  Petr Svojtka

Dramaturg: Jiří Janků

Hrají: Veronika Gajerová, Luboš Veselý, Jana Drbohlavová, Barbora Lukešová, Aleš Procházka, Vladimír Čech, Pavel Juřica

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Městská divadla pražská uvedou dvě nové komedie