Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Městská divadla pražská uvádí premiéry. Ukáže se Veterán a V+W Revue

Hana Švarcová

Hana Švarcová

7. 11. 2014

Na prodlužující se listopadové večery přichystala Městská divadla pražská dvě premiéry. První z nich bude 8. listopadu inscenace Veterán autora Marka Epsteina. O týden později bude následovat premiéra autorského projektu Petra Svojtky a Jiřího Janků.

FOTO: Listopadové premiéry v MDP

První polovina listopadu bude v MDP bohatá na premiéry (foto z inscenace Veterán). Zdroj: Alena Hrbková, MDP

V Divadle Rokoko se v sobotu 8. listopadu uskuteční premiéra původní české hry Veterán autora Marka Epsteina, kterou režíroval Pavel Khek. Marek Epstein není českému divákovi neznámý. Na svém kontě má již několik úspěšných filmových scénářů (Václav, Ve stínu, Clona). Teď přichází s dramatem o vině a svědomí v realitě současného maloměsta.

Hlavní roli veterána Martina, vracejícího se domů po mnoha letech služby v cizinecké legii, ztvárnil Tomáš Novotný, který musel kvůli nové roli nabrat svaly kvůli větší autenticitě. Ke své poslední roli říká: „Příprava Veterána vlastně začala už před půl rokem, když jsme se s režisérem Pavlem Khekem domluvili, že občas navštívím posilovnu. Výsledkem je zatím pět kilo váhy navrch. Spolupráce s tímto režisérem je vždy nadoraz, ale velmi mi to vyhovuje. A divadlo navíc zařídilo ještě jednu úžasnou věc. Jsou to tréninky thaiboxu, protože thaiboxeři budou součástí představení.“

FOTO: Listopadové premiéry v MDP

Na bojová umění dojde v inscenaci Veterán.

Kromě závažnější dějové linie točící se kolem otázky viny, která stále zůstává neodčiněna, se v inscenaci objevuje také téma lásky. Lásky Martina k Sáře (Máša Málková), která je však výrazně poznamenaná komplikovanou minulostí, ale i postavením rodin obou milenců.

Druhá listopadová premiéra v Městských divadlech pražských na sebe nenechá dlouho čekat. Už v sobotu 15. listopadu v Divadle ABC vstoupí na divadelní scénu inscenace V+W Revue, k jejímuž vzniku přispělo i blížící se 110. výročí narození panů Voskovce a Wericha, které připadne na rok 2015. Byli to právě Jiří Voskovec  a Jan Werich, kde se stali prvními pronajímateli nově otevřeného divadelního sálu U Nováků, kde dnes sídlí Divadlo ABC.

FOTO: Listopadové premiéry v MDP

V inscenaci V+W Revue se bude nejen zpívat a tančit, ale i hrát a stepovat. Zdroj: Igor Chmela, MDP

„Vycházíme z období deseti let, kdy Voskovec a Werich působili zde, v divadelním sálu Paláce U Nováků. To nám bylo impulzem pro hru s tématem V+W, pro hru s písněmi Jaroslava Ježka. Právě skrze hravost, která byla v jejich tvorbě, bychom jim rádi vzdali hold,“ říká k chystanému projektu režisér a umělecký šéf MDP Petr Svojtka.

Inscenací V+W Revue chtějí tvůrci osvětlit několik mýtů, které se k meziválečnému období Osvobozeného divadla vztahují – jak to bylo s Vestpoketkou, existenční potíže divadla, Osvobozené divadlo před příchodem V+W, i to jsou témata, která se v nové inscenaci objeví.

FOTO: Listopadové premiéry v MDP

Příští rok si připomeneme 110 let od narození Jiřího Voskovce a Jana Wericha.

Významnou složkou nové inscenace jsou písně Jaroslava Ježka, které zazní v úpravě Jiřího Janoucha, který se podílel na hudbě k inscenaci Bedřich Smetana: The Greatest Hits. Jeho úkolem bylo vytvořit pro každou z vybraných písní jinou podobu.

Forma revue klade velké nároky na herce, kterých se v inscenaci představí jedenáct. Kromě činohry musejí zvládnout také další umělecké oblasti. Budou zpívat, tančit, hrát na hudební nástroje i stepovat. V tomto ohledu musí zvládnout i čísla, která za dob Osvobozeného divadla měly na starosti Jenčíkovy tanečnice.

Veterán, Divadlo Rokoko, autor: Marek Epstein, režie: Pavel Khek, hrají: Tomáš Novotný, Máša Málková, Jan Vlasák, Dana Batulková, Evellyn Pacoláková, Lukáš Jurek, Oldřich Vízner, Milan Kačmarčík, Michal Balcar, Petr Klimeš a další

Premiéra: sobota 8. listopadu

V+W Revue, Divadlo ABC, autoři: Petr Svojtka, Jiří Janků, režie: Petr Svojtka, hrají: Vasil Fridrich, Veronika Gajerová, Roman Říčař, Lucie Pernetová, Radim Kalvoda, Zbigniew Kalina, Hanuš Bor, Veronika Janků, Pavel Juřica, Barbora Janatková, Veronika Svojtková

Premiéra: sobota 15. listopadu

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Městská divadla pražská uvádí premiéry. Ukáže se Veterán a V+W Revue