Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Městská divadla pražská připravila na únor hned dvě premiéry

Městská divadla pražská připravila pro divadelní nadšence na měsíc únor překvapení v podobě dvou španělských her. Na prknech Divadla Rokoko se představí představení Krvavá svatba a na scéně Divadla ABC Vše o mé matce.

Krvavá svatba

Jako první bude uveden příběh tragické lásky a nepřekonatelné jižanské vášně Krvavá svatba. Premiéra tohoto dramatu je plánovaná na 13. února 2010.

Básník a dramatik Lorca našel pro Krvavou svatbu inspiraci ve skutečném příběhu andaluské nevěsty, která utekla ve svatební den se svou dětskou láskou. Proměnil jej v archetypální, dramatickou a nadčasovou báseň o nespoutané vášni, vznětlivých srdcích, náhlých pohnutích mysli, rychle tasených a ještě rychleji použitých nožích. „Důležitý je interpretační postup. Naše pojetí se týká obyčejných, vcelku průměrných lidí, kteří mají někoho rádi a nemají větší ambice než prožít běžný život,“ říká dramaturgyně inscenace Věra Mašková.

Krvavá svatba. Zdroj: www.mestskadivadlaprazska.cz

Krvavá svatba. Zdroj: www.mestskadivadlaprazska.cz

Krvavá  svatba v Městských divadlech pražských je po Ibsenovi a Gogolovi další z řady adaptací klasických děl pro komorní prostor Divadla Rokoko. V roli matky se představí Jitka Smutná, rivaly v lásce jsou Jaromír NosekAleš Procházka, nevěstou Máša Málková. Sousedku si zahraje Ljuba Skořepová, která se ve stejném titulu jako nevěsta objevila už na konci 40. let v inscenaci Jindřicha Honzla.

 

Vše o mé matce

Druhým titulem je adaptace slavné filmové předlohy španělského režiséra Pedra Almodóvara o pouti matky, kterou postihla nejtěžší životní ztráta, za novou nadějí. Česká premiéra bude uvedena 20. února 2010.

Vše o mé matce z roku 1999 patří podle kritiků k přelomovým snímkům španělského režiséra Pedra Almodóvara, který má na kontě více než dvě desítky filmů. Almodóvar téměř zásadně zakazuje adaptace svých filmů pro divadelní  jeviště. V tomto případě ale udělal výjimku. Inscenace dle scénáře Samuela Adamsona měla premiéru v roce 2007 v londýnském Old Vic Theatre.

Vše o mé matce

Vše o mé matce. Zdroj: www.mestskadivadlaprazska.cz

Cesta k uvedení na jevišti Divadla ABC nebyla jednoduchá. „Práva na oscarové drama Pedra Almodóvara nám trvalo získat dva roky. S autory jsme museli konzultovat nejen obsazení, ale například i velikost písma na propagačních plakátech či v programu, ale trpělivost i několikaleté úsilí se vyplatilo,“ prozradila k druhé připravované hře dramaturgyně MDP Věra Mašková.

V inscenaci Petera Gábora se v hlavní roli Manuely představí Dana Batulková, jejího syna Estebana hraje Viktor Dvořák. Krásné herecké příležitosti čekají také např. na Danu Syslovou (Huma), Evellyn Pacolákovou (sestra Rosa) či hostujícího Vladimíra Marka, jež svou Agrado vidí jako mnohovrstevnatou postavu: „Jako muž podstoupila operaci, protože se chtěla živit jako prostitutka a věděla, že se tak velmi dobře uživí. Je to pragmatická bytost. Je praktická, ironická, je s ní sranda. Rychle mění nálady – urazí se, ale vzápětí vychladne. Miluje všechny kolem sebe, i když jí mnozí ublížili, ráda pomáhá a dává lidi dohromady. Agrado znamená potěšení a já jsem si k tomu španělskému slovu agrado dodal ,s´ – Sagrado, což znamená svatý. Ona je taková svatá děvka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Městská divadla pražská připravila na únor hned dvě premiéry